Komunikacijos prakeiksmas

Komunikacijos prakeiksmas

Nėra to blogo, kas neišeitų į eterį, – taip skelbia šių laikų televizininkų patarlė. Ją būtų galima ir papildyti: taip pat į internetą ir socialinius tinklus. Šią tiesą reikėjo prisiminti prezidentei Daliai Grybauskaitei, kurios nepasitenkinimą dėl papildomų klausimų ištransliavo Latvijos televizija. Situacija, nors ir nelabai reikšminga, vis dėlto nemaloni, sulaukė nemažai neigiamų vertinimų tiek Latvijoje, tiek Lietuvoje.

Gerokai svarbesnių bendravimo ir viešumo klaidų padaryta nukritusio lietuvių pilotuojamo lėktuvo An-2 tragedijos fone. Informacijos trūkumas ir koordinacijos stoka pirmąsias dienas po katastrofos varė į neviltį ne tik žuvusiųjų artimuosius, bet ir žurnalistus bei visuomenę. Nenuostabu, kad žinių stygius sukėlė tiek makabriškų katastrofos interpretacijų, tiek bendro pasipiktinimo valstybės institucijomis ir jų vadovais bangą. Įsisiūbavusi sunkiai suvaldoma informacinė audra gali pareikalauti ir politinių aukų – stiprėja reikalaujančių politinės atsakomybės balsai.

Kiek anksčiau visuomenę sudrebino netikėta žinia, kad į Lietuvos kariuomenę bus grąžinti šauktiniai. Pirmosios dienos po šio sprendimo taip pat atrodė kaip blaškymasis rūke – tarsi suprantama, kodėl to reikia, bet tinkamai paaiškinti neišeina. Tik po kurio laiko ir, svarbu pabrėžti, esant pozityviam žiniasklaidos tonui, emocinių vertinimų svarstyklės nusvertos į labiau teigiamą pusę. Visuomenės nuomonės apklausos parodė, jog kiek daugiau nei pusė respondentų pritaria, kad šauktiniai būtų grąžinti. Tačiau viskas galėjo pakrypti ir ne taip gerai, jei komunikacijos krizė būtų užsitęsusi ilgiau ir viešumoje būtų pradėję dominuoti neigiami šio sprendimo vertinimai. Tai bemaž klasikinis pavyzdys, kaip iš esmės teisingas žingsnis galėjo būti sužlugdytas vien dėl to, kad apie jį nepranešta tinkamai.

Šie tik keli pavyzdžiai primena iki šiol tarsi užkeiktą Lietuvos politikos (ir politikų) bėdą – komunikacijos įgūdžiai dažnai pakiša koją bemaž lygioje vietoje. Ir kalbama ne apie specifines išimtis, apie kurias jau sklando anekdotai, kad kai kuriems politikams geriau apskritai neprasižioti, nesinaudoti feisbuku ir nedalyvauti susitikimuose su užsienio investuotojais. Net ir palyginti patyrę vilkai periodiškai susimauna viešosios komunikacijos frontuose. Tai jau ne atsitiktinė, pavienė problema, bet vos ne nacionalinis bruožas.

Komunikacijos klaidos jau pačios gali tapti įvykiu ar procesu, padaryti žalos konkrečių politikų karjerai ar visos valstybės saugumui.

Ilgai guodėmės, kad Estija yra ne tiek toli nuo mūsų pažengusi į priekį, kiek sugebėjo susikurti tokį įvaizdį. Šalies universitetų vadovai kalba, kad geriausios mūsų aukštosios mokyklos galėtų pralenkti ne vieną regiono konkurentę, jei tik taptų žinomesnės, puoselėtų įvaizdį. Verslininkai, menininkai, mokslininkai pripažįsta dirbantys neretai išradingiau nei vakariečiai, tik nesugeba to deramai pranešti pasauliui. Šiuolaikiniame komunikacijos pasaulyje be tinkamų pranešimų apie save niekada nesulauksi nei pripažinimo, nei deramo įvertinimo.

Komunikacija nepajėgi pakeisti paties įvykio ar sprendimo. Negali išnaikinti biurokratinių įpročių, korupcinių praktikų, kompetencijos trūkumo ar godumo. Tačiau viešoji komunikacija gali iš musės išpūsti dramblį, sukeisti akcentus ir puolantįjį paversti besiginančiuoju. Valstybės institucijų ir politikų atveju kaip tik komunikacija dažnai gali nulemti, kaip emociškai bus priimamos žinios, ar sprendimas nepakenks politikų reputacijai ar net pasitikėjimui savo valstybe. Todėl komunikacijos klaidos pačios gali tapti įvykiu ar procesu, padaryti žalos konkrečių politikų karjerai ar visos valstybės saugumui.

Palyginti neseniai pradėjome suprasti, kad informacinis karas – ne tik abstrakcija. Ėmėme rimčiau vertinti rusiškos propagandos poveikį, nes tapo aišku, kad ignoravimas turi labai pavojingų padarinių. Išorinės informacijos valdymas tapo nacionalinio saugumo klausimu. Tačiau į vidaus komunikaciją politikai vis dar žiūri kaip į antraeilį dalyką ar varnelės uždėjimą: paleidome pranešimą žiniasklaidai, ko daugiau reikia?!

Informacija yra ginklas. Pavojingas tiek sau, tiek kitiems. Todėl derėtų į tai žiūrėti kaip į grėsmę galinčią sukelti veiklą. Neišvengiamai turintys viešai komunikuoti privalo būti apmokyti specialistų, o ypač svarbiais klausimais su viešąja komunikacija turėtų dirbti išimtinai tik geriausi specialistai. Didžiųjų šalių vadovų atstovai žiniasklaidai yra ryškios asmenybės, juos renkamasi atsakingiau nei ministrus. Tad, gerbiamieji politikai, pirkite ne tik kovos mašinas ir artileriją. Investuokite į pačius efektyviausius modernius ginklus – komunikacijos ekspertus.

Jūsų komentaras

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų