Kokia žemės trauka?!

Kokia žemės trauka?!

Airinė Palšytė ir Raivydas Stanys kasdien galvoja, kaip bent iš dalies paneigti esminį Isaaco Newtono – gravitacijos – dėsnį  

Mūsų šuolininkai į aukštį naują sezoną pradėjo įsimintinais pasirodymais, suteikiančiais nemažai vil­­čių prieš svarbiausius startus. R. Stanys pagerino kelis dešimtmečius gyvavusį Lietuvos uždarų patalpų rezultatą, o A. Palšytei iki naujo šalies rekordo pritrūko tik aukštesnės teisėjų kompetencijos.

Abu sportininkai įsitikinę turintys nemažai neišnaudotų rezervų, todėl vieni jų tikslų – nauji smūgiai I. Newtono teorijai.

Rekordų medžiotojai

Abiem lengvaatlečiams uždarų patalpų sezonas suteikė dvejopų emocijų. Pirmasis iššovė R. Stanys – paskutinę sausio dieną Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) taurės varžybose peršoko į 228 cm aukštį iškeltą kartelę ir taip pagerino Rolando Verkio rekordą.

Šalies uždarų patalpų čempionate vasarį atėjo A. Palšytės valanda. 22 metų kaunietė Klaipėdoje įveikė 199 cm aukštį, bet rezultatas neįskaitytas – teisėjai keliais milimet­rais suklydo matuodami aukštį.

Kovo pradžioje Prahoje vykusiame Europos uždarų patalpų čempio­nate sportininkei vėl tik truputį pritrūko iki šlovės – ji pelnė „medinį“ medalį už ketvirtą vietą (194 cm).

Nesusipratimas su teisėjais ir dalinė nesėkmė Europos pirmenybėse jaunai sportininkei nenumalšino optimizmo: „Europos čempionate vis tiek pasirodžiau geriausiai iš lietuvių, pagal savo dabartines galimybes. Džiaugiuosi, kad kaip lygi varžiausi su elito sportininkėmis, o kad pritrūko iki medalio, ką padarysi… Dėl rekordo irgi pernelyg nesielvartauju, nes jis vis tiek ateis, anksčiau ar vėliau.“

Kol kas geriausias asmeninis R. Stanio rezultatas yra 231 cm, bet pridėti kelis centimetrus, anot lengva­atlečio, – įmanoma.

Siekti dar didesnių aukštumų sezono pradžioje krepšininko Aurimo Palšio dukrai sutrukdė kairiojo peties trauma. „Yra bėdų su peties kapsule. Žiūrint atgal, galbūt reikėjo aukoti uždarų patalpų sezoną, nes traumą patyriau prieš pat LLAF varžybas. Tačiau su trenere (Tatjana Krasauskiene – IQ past.) nusprendėme startuoti toliau. Vis dėlto petys – ne koja. Skausmas bei diskomfortas nedingsta, bet, kaip parodė varžybos, ir vartojant vaistus nuo skausmo, ir susitvarsčius petį pavyko pasiekti neblogų rezultatų“, – pasakojo A. Palšytė.

Dabar abu šuolininkai į aukštį pradėjo rimtai rengtis antram ir reikšmingiausiam sezono etapui. A. Palšytė Palangoje dar sieks apsigydyti (nors, pasak medikų, skausmą ir diskomfortą gali jausti iki 4–6 mėnesių), o sveikas R. Stanys jau sutelks dėmesį į sportinę formą prieš pagrindinį startą – pasaulio čempionatą.

Naujos aukštumos

Ir A. Palšytė, ir R. Stanys kiekvieną dieną iš lovos keliasi turėdami aiškius sportinių tikslų orientyrus.
Lengvaatletė po Lietuvos čempionato kalbėjo, kad jos siekis nėra vien peržengti magišką 2 metrų ribą. Sportininkė pasiryžusi šokti dar aukščiau. Trenerė T. Krasauskienė mano, kad auklėtinės galimybių riba yra 205 cm, bet, turint omenyje jauną jos amžių, galima galvoti ir apie įspūdingesnius rezultatus.

„Pagaliau ateina stabilumas, kuris rodo tam tikrą meistriškumą. Dabar rezultatai taip smarkiai nebesvyruoja, beveik kiekvienose varžybose pavyksta peržengti sporto meistro ribą. Tai džiugina. O konkrečių tikslų sau nekeliu. Šuoliai į aukštį – labai psichologinė rungtis. Daugeliui atrodo, kas tas vienas centimetras? O pačiam šuolininkui tai lyg visi dešimt. Todėl ir rezultatai kyla pamažu, žingsnis po žingsnio“, – įsitikinusi A. Palšytė.

Kad svajonės išsipildytų, privalo sutapti ir daugybė aplinkybių. Sportininkė minėjo, kad stiprinamosios priemonės, vitaminai, mitybos planai, išsamūs kraujo tyrimai tebėra tos sritys, kuriose ji atsilieka nuo rimčiausių varžovių. „Lėšų netrūksta, stinga specialistų“, – skėstelėjo rankomis ji.

Jauna sportininkė bendradarbiauja su ilgamečiu disko metiko Virgilijaus Aleknos pagalbininku, masažuotoju Zigmu Živatkausku. Tačiau patyrusį specialistą jau spaudžia metų našta, todėl pagalbos šuolininkė į aukštį gali sulaukti tik būdama Lietuvoje. „Zigmas yra auksinių rankų žmogus, bet visą laiką būti Lietuvoje nėra sąlygų, reikia keliauti į ilgalaikes stovyklas, į varžybas. Tai keblu“, – pripažino lengvaatletė.

Nors yra trukdžių, ji tiki, kad gegužės 15 d. Dohoje prasidėsiantis vasaros sezonas turi būti pažymėtas laimėjimais. Pagrindinis dėmesys kryps į rugpjūčio 22–30 d. Pekine vyksiantį pasaulio čempionatą, kur susirinks šuolininkių elitas. A. Palšytė jau dabar derina skrydžių planus: „Nesinori patekti į aklimatizacijos spąstus, todėl esame nutarę į Pekiną skristi dieną prieš varžybas, o po to keliauti namo. Taip nesutriks nei miego, nei mitybos ritmas.“ Šiais žodžiais ji dar kartą patvirtino, kokia sportininkams reikšminga net menkiausia smulkmena.

Pasiekti piką

235 centimetrai. Šie skaičiai nuolat sukasi 28 metų rokiškėno R. Stanio galvoje. 2012 m. Europos vicečempio­nas tiki, kad būtent dabar prasidėjo jo sportinio gyvenimo pikas, todėl pats laikas kėsintis į 1991 m. R. Verkio pasiektą absoliutų Lietuvos rekordą (234 cm).

Kol kas geriausias asmeninis R. Stanio rezultatas yra 231 cm, bet pridėti kelis centimetrus, anot lengvaat­lečio, – įmanoma. „Nenorėjau išeikvoti visų emocijų per žiemos sezoną, todėl šiek tiek nepasisekė Europos čempionate (219 cm, 20 vieta). Kita vertus, ten ir nekėliau sau tikslo į ką nors pretenduoti. Man svarbiausias – pasaulio čempionatas. Dėl tų kelių akimirkų, kai pasieki geriausią rezultatą, tikrai verta arti treniruotėse keturis ar penkis mėnesius“, – šyptelėjo lengvaatletis.

Lietuvos rekordas sportininkui reikšmingas ne vien dėl psichologinio veiksnio. 235 cm aukštis garantuotų prizinę vietą daugelyje tarptautinių varžybų. „Tai solidus aukštis. Dabar subrendau kaip sportininkas. Esu patenkintas visais treniruočių elementais, o varžybose pirmiausia reikės susidoroti su psichologine įtampa“, – kalbėjo R. Stanys.

Ir jis, ir A. Palšytė tampa vienais Lietuvos lengvosios atletikos rinktinės lyderių. Dabar svarbiausia – išvengti traumų ir toliau neigti gravitacijos dėsnį.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų