Kaziuko žygis

Kaziuko žygis

Kam neteko pajusti, kad minioms žmonių pėda po pėdos minant viena kryptimi kyla noras keliauti priešingai? Retai, bet nežinia dėl ko man taip nutinka. Kaziuko mugės šurmulys išvijo iš Vilniaus, bet valkataujanti siela nerado ramybės ir Kaune – čia tas pats. Dar valanda kelio ir atsipūti: gražus, ramus, senas vidutinio dydžio miestas, kurio žmonės arba šiandien išvažiavę į mugę, arba vis dar negali patikėti savo akimis: Kėdainiai yra puiki vieta pavalgyti.

 

Dairaus it vienišas nebrendyla po nuostabią aikštę šalia uostą kadaise turėjusio Nevėžio. Saulė į nugarą, dešinėje upė, kairėje senoji rotušė, o už impozantiškos kunigaikščio Jonušo Radvilos statulos – laimingai išsilaikę senųjų škotų pirklių namukai. Pirmas baras – tikra skylė. Kas antras, paklaustas, kur galima pasmaguriauti, rodo link „Grėjaus namo“. Bet ten jau būta ir rašyta. Kas dar? Didžiosios gatvės kampe –„Marrmalleta“. Kibininė, kepyklėlė gundančiomis spaudos puslapiais išklijuotomis sienomis. Kaimynystėje akis prikausto žaismingi Pirklio Keidangeno užvažiuojamieji namai. Bet tai ne restoranas, o meno kūriniu paverstas nebaigtas restauruoti statinys. Galima grožėtis ir išbadėjus.

Senamiesčiu sukdamas antrą ratą ryžtuosi užeiti į restoraną „32 ratai“. Dvi erdvės priimtų net labai rimtos giminės šermenis arba vestuves. Tuščia dabar viduje. Prie baro – liekna, vidutinio ūgio, vidutiniškai pakirptais šviesiais plaukais mėlynakė Dalia labai normalios, nuoširdžios, savigarbios 35-metės veidu. Iš karto pasijuntu gerai, it išjungęs Lietuvos televiziją. Kalbinu, šnekučiuojamės, palydi prie stalelio palangėje. Vaikus mylinti užeiga, bet dar ir nevisiškai suvaikėjusius vienišus vyrus pamalonina. Ima noras dar lėčiau mėgautis savo darbu ir amžinomis atostogomis.

Trikalbis valgiaraštis. Krūva lietuviškų įgrisusių užkandžių, bet jų neaprašinėsiu. Šešerios salotos be pretenzijų: Karališkos, Graikiškos, Nicos… Nuo 5,2 lito už delikatesines iki 11 litų už Cezario. Ket­u­ri sriubų variantai: šiupinys, charčio, trintų daržovių (po 5 litus) ir litu pigesnis sultinys su kibinu. Gan ištaigingas pagrindinių patiekalų sąrašas. Lašiša, sterkas (po 19 litų) ir žuvies apkepėlė (9,8 lito). Kiaulienos kolekcija – nuo firminio kepsnio (22 litai), pradedant su baravykais (19,8 lito), sprandinė ant grotelių (16,8 lito) ir, žinoma, šašlykas (15,8 lito). Tai labai nedidelių kainų restoranėlis, demonstruojantis gražiuosius laisvos konkurencijos vaisius ir priešpriešinantis savo kainas „Grėjaus namui“ anapus gatvės. Karbonadas ir Lokio kepsnys – po 13 litų su centais. Vienišas 35 litų vertės jautienos steikas yra atsvertas šešių vištienos valgių nuo 13,2 iki 15,3 lito. Visko mačiusio demokratiško turisto džiaugsmas.

Mano pasirinkimas (maždaug 7 minutės pokalbio su besišypsančia Dalia): „Volfo Engelman“ (mažas), Graikiškos salotos, trinta daržovienė, sterkas, prancūziškas obuolinis, dvigubas espresas, dosnūs arbatpinigiai. Salotos neprieštaravo graikams – buvo gaivios ir leido įsivaizduoti karštymetį. Ūpą pakėlė daržovių sriuba su truputį pakeptais skrebučiais. Už ją būčiau atidavęs visas šakutes, bet valgiau šaukštu. Ne per tiršta. Geras atstumas nuo pabodusio moliūgo miltelių skonio. Labai vykęs valgis.

Sterkas buvo prieštaringas. Pamiršto uosto pašonėje žuvis tapo išbandymu. Ne, pats kepsnys neleido priekabiauti prie nematomo šefo. Kupetėlė margų ryžių irgi buvo tik pusė pabirusios bėdos. Tačiau žalėsiai, lyg atkeliavę iš prieš tai valgytų salotų lėkštės, tik labai stipriai pagadinti standartinio maksiminio sutirštinto padažo. Jo negailėta, tad nebuvo galima išvengti. Mirko ir ryžiai, ir pats kilnus sterkas. Reikėjo geranoriškos valios ir pastangų, kad vaizduotėje paskanautum Kaziuko dienos žuvies be prekybcentrio skonio.

Pasakysiu tiesiai: jei šitaip būtų kepamas sterkas anglų ar škotų fish and chips, jei be reikalo nekrautų žalių daržovių dosni virėjų ranka, būtų beveik pakenčiama. Gal net daugiau nei pakenčiama. Prie puikios daržovių trintinės sterko lėkštės salotos buvo lyg kolūkis laisvosios rinkos šalyje. Neviltį nuploviau paskutiniu lašu alaus, nusišypsojau rūpestingai padavėjai, prisiminiau, koks gražus gali būti paprastas gyvenimas, ir pasisukau veidu į prancūziško obuolių pyrago gabalą. Dvigubas tirštos ir nepriekaištingos kavos aromatas dainavo žemaičių dainas kartu su namo sienomis žaidžiančia pavasario saule.

Prancūzišku vadinamas pyragas – tai gelsvoje tešloje (kažkur tarp biskvito ir kekso) įsitaisę obuolių gabalėliai, it ilgas kelias namo brendžiu dvelkiantis akordas. Iš šaldytuvo. Nenoriai atsisakantis vėsumos lyg koks įšalas prieš bundančią saulę. Bet buvo padorus ir garbingas. Audrino lygiai taip padorią vaizduotę ir kainavo lygiai taip padoriai mažai. Už viską sumokėjau keturiasdešimt kelis litus, o sveiko optimizmo gavau į valias. Lietuva yra graži, nesvarbu, kuria kryptimi per Kaziuką būtų keliaujama.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų