Karas, kurio nematome

Karas, kurio nematome

Kalbos apie pasauliui gresiantį naują šaltąjį karą tapo tokios dažnos ir prie jų baigiame taip priprasti, kad pati žinia nebeatrodo grėsminga.

Juo labiau kad bent jau vyresnioji karta dar pamena tikrąjį Šaltąjį karą. Ir šis, bent jau paskutinįjį jo dešimt­metį ir bent jau tiems, kurie nebuvo įtikėję sovietų propaganda, taip pat neatrodė itin gąsdinantis. Lietuvoje iš sovietų okupacijos laikų turbūt prisimename daug labiau visus bauginusių dalykų negu Šaltasis karas.

O jeigu prabiltume apie trečiąjį pasaulinį karą? Ir ypač jei paskelbtume, kad žmonija jau gyvena šio karo sąlygomis? Reakcija veikiausiai būtų visiškai kitokia. Tačiau pirmiausia turbūt sulauktume kaltinimų panikos kurstymu ir neadekvačiu realybės vertinimu. Mums vis dar nepriimtina mintis, kad trečiasis pasaulinis karas yra netolimas ir realus, o ne beveik nerealus grėsmės simbolis.

Bet ar nuo to kas nors keičiasi? Ar pasaulis tampa saugesnis vien dėl to, kad nenorime pripažinti realybės? Juk žinią, kad jau gyvename trečiojo pasaulinio karo sąlygomis, praėjusią vasarą minint Pirmojo pasaulinio karo šimtąsias metines viešai paskelbė ne koks nors panikos kurstytojas, o vienas didžiausių Vakarų autoritetų – popiežius Pranciškus. Neišgirdome? Ar nenorėjome girdėti ir tiesiog nesąmoningai atsisakėme tai daryti?

Tiesa, popiežius kalbėjo ne vien apie mums labiausiai rūpimus dalykus – Rusijos keliamą grėsmę. Bet kodėl negirdime ir balsų iš pačios Rusijos, kad ji jau kariauja arba bent jau neišvengiamai bus priversta stoti prieš Vakarus, tad prieš mus.

Kai tokias mintis viešai skelbia Kremliaus slaptų minčių ruporu dažnai vadinamas Vladimiras Žirinovskis, turbūt manome, kad tai – tik vieno radikalo, kurių yra visur, nuomonė. Kai jas garsiai kartoja Rusijos prezidento Vladimiro Putino patarėjas Sergejus Glazjevas, turbūt irgi neabejojame, kad tai – tik radikaliojo Kremliaus sparno nuotaikos. Bet ką galvojame, kai Rusijos ryžtą stoti į trečiąjį pasaulinį karą su Vakarais neseniai Sočyje pasakytoje vadinamojo Valdajaus klubo kalboje išgirdome iš paties V. Putino?

Turbūt ne veltui ji iš karto imta lyginti su garsiąja Winstono Churchillio kalba Fultone, kuria iš esmės paskelbta Šaltojo karo pradžia ir suformuluota „geležinės uždangos“ metafora. O ir paties V. Putino metafora apie „lokį, kuris yra taigos šeimininkas ir neketina niekieno klausti leidimo“, ne mažiau iškalbinga.

Ar tikrai adekvačiai vertiname tai, kokiame pasikeitusiame pasaulyje gyvename, palyginti net su padėtimi prieš metus.

Ką galvojame, kai Rusijos prezidentas tokias kalbas skelbia jo šaliai toliau liejant kraują Ukrainoje? Juk tai jau net nebe šaltasis karas. Ar susimąstome, kad tas trečiasis pasaulinis karas, kurį Rusijos lyderiai jau kariauja savo galvose, prasidėjo kraujo liejimu, todėl iš esmės nebegali būti vien šaltasis karas? Net per tikrą Šaltąjį karą bent jau Vakaruose, kuriuos ir tuomet saugojo NATO skydas, baimintasi, kad iki „karštojo“ karo – tik vienas žingsnis.

Ar girdime, kaip kraujo liejimo Ukrainoje iniciatoriai iš Rusijos nacionalistus suvienijusio Izborsko klubo, neva remdamiesi Izraelio karo teoretiku Martinu van Creveldu, skelbia, kad šiuolaikiniame pasaulyje jau išnyko riba tarp taikos ir karo. Todėl „karštojo“ ir „šaltojo karo“ sąvokos esą praranda prasmę, o žmonija bus priversta gyventi jausdama paslėptą, bet nuolatinę prievartą?

Koks visos šios retorinių klausimų virtinės tikslas? Jis paprastas – dar kartą iškelti klausimą, ar tikrai adekvačiai įvertiname, kokiame pasikeitusiame pasaulyje gyvename, palyginti net su padėtimi prieš metus.

Ar tikrai įsisąmoniname, kad visus valstybės gyvenimo prio­ritetus būtina dėlioti atsižvelgiant į nors ir drastiškai skambančią, tačiau trečiojo pasaulinio karo, bent jau taip, kaip jį supranta Rusija, padėtį.

Žvelgiant iš šios perspektyvos būtina mąstyti ne vien apie šalies gynybos finansavimą, kariuomenės ir visuomenės pasirengimą ginti savo šalį, bet ir daugelį kitų sričių. Ne tik apie santykius su Rusija, bet ir, pavyzdžiui, su Lenkija. Apie Lietuvos vietą Vakarų bendrijoje apskritai – ne vien NATO, bet ir ES.

Apie Maskvos propagandą ir sugebėjimą atsispirti jai, pavyzdžiui, Kremliaus planus įkurti propagandos ruporą „Sput­nik“ ir Lietuvoje. Apie „nekaltą“ mūsų šalies moksleivių siuntimą į karines stovyklas Rusijoje ir bandymus verbuoti Lietuvos piliečius kariauti su Ukraina.

Ir ne apie kokią nors paniką ar baimę kalbu. Šiuo atveju ypač svarbu apibrėžti pačią „grėsmės“ sąvoką. Įsisąmoninus, kad gyvename trečiojo pasaulinio karo sąlygomis, daug kas iš tiesų gali pasirodyti visai kitoje šviesoje.

Ir atvirkščiai – galime nepripažinti realybės, bet ji nuo to nepasikeis. Tik smūgis nepasiruošusiam paprastai būna skaudžiausias.

Jūsų komentaras

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų