Kaip mes padedame Rusijai

Kaip mes padedame Rusijai

Lietuvoje jau kuris laikas itin madinga kalbėti apie informacinius karus, juos vykdančią Rusiją ir dėl to kylančią grėsmę mūsų šaliai. Visa tai tiesa. Bet tik iš dalies. Kartais gali pasirodyti, kad informacinius karus kariaujame su savimi pačiais.

Ne vienas ekspertas atkreipė dėmesį, kad vartojami amerikietiški terminai Rusijos, juo labiau buvusios SSRS ir jos KGB veiklai apibūdinti ima klaidinti. O tiek „informacinis karas“, tiek „hibridinis karas“ yra vakariečių sugalvoti terminai.

Pagrindinis KGB dar nuo SSRS laikų naudojamas ginklas yra vadinamosios aktyviosios priemonės (aктивные мероприятия). Tam KGB pirmojoje vyriausiojoje valdyboje (užsienio žvalgyba) veikė net speciali tarnyba A. O vienas garsiausių KGB perbėgėlių Olegas Kaluginas aktyviąsias priemones yra pavadinęs sovietų žvalgybos širdimi ir dvasia. Ir, ko gero, ne veltui. Todėl ir visa tai, ką dabar daro KGB pagrindu sukurtas Vladimiro Putino režimas, daug tiksliau būtų pavadinti būtent aktyviosiomis priemonėmis.

Propaganda arba kitos informacinių karų sudedamosios dalys yra tik vienos iš daugelio aktyviųjų priemonių. Net ne pačios svarbiausios. Aktyviosios priemonės numato ir ardomąją veiklą, ir silpnųjų priešininko visuomenės vietų analizę, kad bent jau dalies tikslų būtų įmanoma siekti paties priešininko rankomis.

Galima apie tai pasakoti gerokai daugiau, tačiau dabar svarbiau pažvelgti į save šioje šviesoje. Taip sutapo, kad gegužės viduryje nutiko net keli įvykiai, kurie privertė mane apie tai dar kartą susimąstyti.

Pirmiausia buvo politinės grumtynės dėl Darbo partijos kandidato į naujojo švietimo ir mokslo ministro postą Vydo Gedvilo. Ir paprastai itin santūraus, bent jau kalbant apie santykius su prezidente Dalia Grybauskaite, premjero Algirdo Butkevičiaus ištarta garsioji frazė: „Ar Lietuva jau autoritarinė valstybė?“ Tuomet nugriaudėjo skandalas dėl mūsų šalies vadovės interviu Latvijos televizijai, kai ji net kelis kartus atsisakė atsakyti į neva iš anksto nesuderintus klausimus. Parodžius tokį prezidentės elgesį viešai, kilo pasipiktinimas tiek Latvijoje, tiek Lietuvoje. Kaimynai ėmė viešai teigti net nežinantys, kas yra iš anksto nesuderinti klausimai, ir abejoti demokratijos būkle Lietuvoje apskritai. Kaip demokratinės valstybės lyderiui visiškai nepriimtinas elgesys tai nuskambėjo ir tarptautinėje arenoje.

Visa tai, ką dabar daro KGB pagrindu sukurtas V. Putino režimas, daug tiksliau būtų pavadinti būtent aktyviosiomis priemonėmis.

Tuo metu pačioje Lietuvoje buvo priimamos D. Grybauskaitės pasiūlytos Visuomenės informavimo įstatymo pataisos, skirtos Rusijos informacinėms atakoms atremti. O jų aptarimas Seime staiga virto diskusija dėl neva norimos įvesti cenzūros, žinoma, primenant prezidentės tikrai nepapuošusį elgesį per interviu Latvijos televizijai.

Maža to, žiniasklaidos priemonės staiga sumirgo antraštėmis ir komentarais, kad „lietuviai laisvai naršyti internete nebegalės“. Tokia išvada itin garsiai skelbta dėl Azartinių lošimų įstatymų pataisų. Šios pataisos su naršymu internete, tiesą sakant, net neturi nieko bendro, nors ir numato reikalavimą interneto tiekėjams blokuoti prieigą prie nelegaliai veikiančių lošimų tinklalapių.

Šį kartą specialiai nevertinsiu nė vieno iš šių įvykių, nebandysiu analizuoti, kas kaltas, kas padarė vieną ar kitą klaidą ir kaip iš tiesų turėtų būti. Bet pabandykite paanalizuoti patys: kokį įspūdį apie Lietuvą, jos prezidentę ir demokratijos būklę apskritai tiek mūsų šalies gyventojams, tiek užsieniečiams turėtų sudaryti visos šios labai nuosekliai viena po kitos nusiritusios informacinės bangos?

Spėčiau, kad jos tiek mums patiems, tiek mūsų draugams ir partneriams Vakaruose kala į galvą dvi pagrindines mintis, kurias būdamas V. Putino vietoje irgi norėčiau įkalti. Pirmoji – esą Lietuvos vadovė yra autoritarinė, o gal net į V. Putiną panaši lyderė, todėl pasitikėti ja tiek šalyje, tiek užsienyje neverta. Kai ji esą bando žadinti Vakarus dėl Rusijos vadovo keliamos grėsmės – juo labiau. Kita žinia – esą demokratija Lietuvoje atsidūrė, o gal net visuomet buvo pavojuje. Tad gal tikrai verčiau rūpintis ja, o ne kokia nors Maskvos potencialiai keliama grėsme?

Nebandau to suvesti į kokią nors sąmokslo teoriją, esą viskas iki smulkmenų suplanuota ir surežisuota Rusijos, o tokią informaciją platina grėsmingosios kaimynės marionetės Lietuvoje.

Sutikite, kad būtent šias žinias dabar labiausiai stengiasi skleisti Rusija. Ir tai daro jau kitais būdais. Todėl pažvelgti į save tarsi iš šalies praverstų visiems Lietuvoje – tiek tikrai klystantiems politikams, tiek žurnalistams, tiek visuomenei. Ypač žinant, kas yra aktyviosios priemonės ar bent jau informaciniai karai.

Jūsų komentaras

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų