Kaip išmokti draugauti?

Kaip išmokti draugauti?

Dabar jau turbūt visiems aišku, kas kelia didžiausią grėsmę mūsų šaliai ir ką verta laikyti pagrindiniu priešu. Šiuo požiūriu ir Lietuvos užsienio politika pastaruoju metu tikrai nuosekli, aktyvi ir net, sakyčiau, rezultatyvi. Tačiau jeigu paklaustume, kas yra pagrindinės Lietuvos sąjungininkės ES, NATO arba apskritai tarptautinėje arenoje? Ar tikrai galėtume nesusimąstydami išvardyti bent kelias?

Žinoma, šį klausimą būtų galima lengvai atremti garsiąja Winstono Churchillio fraze, kad „nėra nei amžinų draugų, nei amžinų priešų – tik amžini interesai“. Tačiau Lietuvos interesai po Rusijos agresijos Ukrainoje tiek ES, tiek NATO, tiek tarptautinėje arenoje itin išryškėjo. Tai – nenuolaidžiavimo Maskvai politika, kartu mūsų pačių ir viso regiono saugumas.

Tai kiek tikrų sąjungininkų Lietuva turi šiuo atžvilgiu? Šiame žurnalo IQ numeryje spausdinamame rašinyje apie sankcijų Rusijai ateitį pateikiau sąrašą valstybių, kurios, panašiai kaip Lietuva, laikosi daugiau ar mažiau griežtos pozicijos šiuo klausimu. Tai Baltijos šalys, Lenkija, Jungtinė Karalystė, Švedija. Visos jos – iš tiesų potencialios mūsų partnerės. Ir, ko gero, ne vien draudimų Rusijai klausimu.

Bet ar iš tiesų šias valstybes galime laikyti tikromis Lietuvos sąjungininkėmis. Ar su visomis mūsų šalies santykiai tokie geri ir glaudūs, kokie turėtų būti su artimiausiais partneriais? Galų gale ar daug girdėjote bendrų šių valstybių iniciatyvų?

Gal jau metas Lietuvos diplomatijai rūpintis ne tik priešais, bet ir draugais?

Galiu prisiminti tik vieną, nors ir labai sveikintiną: bendrą Lietuvos, Estijos, Danijos ir Jungtinės Karalystės laišką ES diplomatijos vadovei Federicai Mogherini dėl būtinybės imtis bendrų priemonių Rusijos propagandai atremti. Nežinodamas tikrųjų priežasčių, plačiau nekomentuosiu, tačiau negerai vien jau tai, kad šio laiško nepasirašė nei Lenkijos, nei Latvijos, nei Švedijos užsienio reikalų ministrai.

Tačiau pažvelkime į santykius su kiekviena potencialia Lietuvos sąjungininke atskirai. Pirmiausia, žinoma, nesitraukiant dabartinei grėsmei iškyla jau pavojingai atrodanti negerėjančių santykių su Lenkija problema. Tarsi simbolinis padėties patvirtinimas – prieš šių metų Vasario 16-osios iškilmes galutinai paaiškėjusi žinia apie nutrauktą ilgametę Lietuvos ir Lenkijos vadovų tradiciją abiejų šalių nepriklausomybės atgavimą švęsti kartu.

Vėlgi nesileisiu į detales, kas dėl to kaltas. Nors Lietuvos prezidentūra tikina, kad dviejų valstybių vadovai ir taip reguliariai bendrauja, tendencija tikrai nerodo nei šiltėjančių kaimynių santykių, nei susidomėjimo investuoti į tai. Blogiausia, kad noro investuoti į tai nematyti net ir Rusijai agresyviai pradėjus elgtis Ukrainoje. Ar taip dramatiškai pasikeitus tarptautinei padėčiai kaip nors kardinaliai suintensyvėjo ar kokybiškai pasikeitė Baltijos šalių bendradarbiavimas? O gal matome esminių lūžių plėtojant glaudesnius ryšius su Šiaurės šalimis, nors tai prezidentė Dalia Grybauskaitė yra paskelbusi vienu pagrindinių savo prioritetų užsienio politikos srityje?

Tikrai nesiruošiu dėl visko kaltinti Lietuvos diplomatijos. Galbūt ne visuomet sulaukiame partnerių noro glaudžiau bendradarbiauti. Tačiau kiek bendrų iniciatyvų tiems santykiams glaudinti yra sugalvojusi būtent Lietuva ir kiek apskritai tam skiriama pastangų?

Ar nebus nutikę tai, ką Lietuvos ambasadorius JAV Žygimantas Pavilionis 2014-aisiais net du kartus viešai kalbėjo apie santykius su strateginėmis partnerėmis vadinamomis JAV? „Aš paprašiau Seimo narių dar aktyviau bendrauti su Kongresu. Tai kainuoja pinigus, kiekviena kelionė, kiekvienas projektas, ne taip paprasta nuskristi į Ameriką ar pasikviesti žmonių čia, bet tas dialogas šiuo metu, ypač, kai grėsmė demokratiniam pasauliui, bent mūsų regione, didėja, yra labai svarbus. Kongresmenų įtaka milžiniška, įtaka administracijai – didžiulė“, – dar kovo mėnesį net spaudoje ragino Ž. Pavilionis.

Metų pabaigoje ambasadorius, atrodo, susumavo, kiek tokie jo raginimai buvo išgirsti: „Man nelabai patinka mūsų politinio dialogo statistika, kad Lietuvoje 2014 m. apsilankė daugiau kaip 18 kongresmenų, o Seimo narių, atvykusių į Ameriką, negaliu net ant vienos rankos pirštų suskaičiuoti. Seimo narių kelionės į JAV dažnai nefinansuojamos. Jie vyksta už savas lėšas, kai juos įkalbame. Tai absurdas. Ši valstybė mus gina, be jos neišgyvensime, ir būtų labai gerai, kad tiek kairė, tiek dešinė investuotų į šį ryšį.“

Tikrai simptomiškas ženklas. Kaip ir nutrūkusi tradicija Lietuvos ir Lenkijos vadovams nepriklausomybės atgavimą švęsti kartu. Tad gal jau metas Lietuvos diplomatijai rūpintis ne tik priešais, bet ir draugais? Ieškoti būdų draugystes stip­rinti, iš tiesų patiems daugiau investuoti į tai?

Jūsų komentaras

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų