Kai taika tampa iššūkiu

Kai taika tampa iššūkiu

Metų pradžioje žiniasklaidoje tradiciškai bandoma pažvelgti, kas laukia ateityje, prognozuoti galimus iššūkius. Todėl ir šis komentaras – apie Lietuvos užsie­nio ir saugumo politikos, tiksliau – tos jos dalies, kuri tiesiogiai susijusi su Rusija ir jos agresija Ukrainoje, laukiančius iššūkius.

Nors neseniai Ukrainos Donbaso regione su nauja jėga įsiplieskus mūšiams apie tai kalbėti galbūt net paradoksalu, bent jau man atrodo, kad didžiausiu iššūkiu gali tapti karo Ukrainoje pabaiga ir vienoks ar kitoks Vakarų bandymas grįžti prie įprasto bendradarbiavimo su Rusija.

Kažin ar Rusijos tikslas yra sukurti dar vieną „užšaldytą konfliktą“ Donbase, panašų į kilusius Padniestrėje ar Abchazijoje. Sprendžiant tiek iš oficialių Rusijos lyderių retorikos, tiek iš to, kas vyksta Rytų Ukrainoje, tiek iš vadinamųjų Minsko susita­rimų, labiausiai tikėtina, kad Kremlius Donbaso kontrolę sumanė išlaikyti ne karinėmis priemonėmis.

Kitaip tariant, norima rasti kokį nors susita­rimą, kuris padėtų Rusijai išsaugoti įtaką regione, tačiau formaliai jis grįžtų Ukrainos jurisdikcijon, todėl ši ir turėtų mokėti už Donbasą.

Kita vertus, tai padėtų Maskvai nusimesti Vakarų įvestų sankcijų naštą – pirmiausia tų, kurios žeidžia skaudžiausiai. Ne vienas Vakarų lyderis jau net viešai pareiškė, kad, jeigu Rusija laikytųsi Minsko susitarimų, draudimai tikrai būtų švelninami. Galima beveik neabejotinai prognozuoti, kad netrukus būtent toks scenarijus bus įgyvendinamas.

Štai tuomet ir iškils pagrindiniai Lietuvos užsienio ir saugumo politikos iššūkiai. Pirmasis jų – dar gana paprastas: kaip elgtis šaliai, kuri griežtai kritikavo Vladimiro Putino politiką?

Būtina ieškoti, ką gali laimėti Lietuva, vienaip ar kitaip, vis tiek turėsianti sutikti švelninti poziciją Rusijos atžvilgiu.

Vertybinė pozicija būtų paprasta: kol Rusija atsisako kalbėti apie Krymo aneksijos panaikinimą ir pusiasalio sugrąži­nimą Ukrainai, sankcijos turi būti taikomos. Tačiau ES tokia politika laimėti neturi jokių perspektyvų, todėl būtina ieškoti, ką gali gauti Lietuva, vienaip ar kitaip, vis tiek turėsianti su­tikti švelninti poziciją Rusijos atžvilgiu.

Sumanumo, profesionalios diplomatijos ir aiškios strategijos, ką ir kaip norima pasiekti, tikrai prireiks, tačiau kiti su galima Maskvos agresijos Ukrainoje pabaiga susiję iššūkiai – dar sudėtingesni.

Svarbiausias jų – gresiantis dar vienas bent dali­nis Vakarų nusiraminimas ir dėmesio nukreipimas į visai kitas problemas ar net, kaip JAV atveju, kitas pasaulio dalis. Kiek toks nusiraminimas, kai kalbama apie dabartinį nusikalstamą V. Putino režimą, gali kainuoti, geriausiai parodė neišmoktos Gruzijos karo pamokos. Garsioji Baracko Obamos santykių su Rusija „perkrovimo“ politika akivaizdžiai tapo naujos Maskvos agresijos preliudija.

Kaip reikės sklaidyti tą galimą Vakarų nusi­raminimą netampant savotiška rakštimi, rizikuojant likti izoliuotai, – dar vienas Lietuvos, tikėtina, laukiantis iššūkis.

Dar pavojingiau, kad toks nusiraminimas gali sutrukdyti įgyvendinti jau pradėtas Rusijos atgrasymo strategijas. Ne paslaptis, kad Lietuvai nelengva diplomatiniuose frontuose kautis, pavyzdžiui, dėl kuo efektyvesnio NATO aukščiau­siojo lygio susitikime Velse numatytų Baltijos šalių ir kitų sąjungininkų Rytuose saugumo užtikrinimo priemonių įgyvendinimo.

Leistis į detales šiame komentare galbūt nėra reikalo, tačiau dilemą tikriausiai būtų tikslu apibūdinti taip: kova vyksta dėl to, ar Baltijos šalių saugumo užtikrinimo priemonės būtų realios ir itin efektyvios ar vis dėlto labiau simbolinės. Pavyzdžiui, ar čia bus dislokuota moderni ginkluotė, kurią bet kokiam agresoriui besipriešinančios pajėgos galėtų nedelsdamos panaudoti.

Akivaizdu, kad santykiams su Rusija bent iš dalies sugrįžus į normalias vėžes dar labiau pagarsės ir dabar netylūs balsai, esą svarbiausia Maskvos neprovokuoti. O bet kokios realios karinio atgrasymo priemonės šiame regione Rusijos nuo seno skelbiamos „provokaciniais veiksmais“, į kuriuos jau esą V. Putino režimas bus priverstas reaguoti. Taigi, nors skamba paradoksaliai, galimos taikos Ukrainoje scenarijus, kurio tarsi visuomet reikėtų trokšti ir laukti, bent jau Lietuvai (nors Ukrainai nė kiek ne mažiau) reiškia tik naujus ir galbūt dar sudėtingesnius iššūkius negu dabar.

Moralinio balso ar net Vakarų žadintojo kartais net drastiškais pareiškimais, kaip tai darė Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, vaidmuo nelengvas, tačiau tikrai nereikalaujantis tiek sumanumo, kiek jo gali prireikti ateityje. Juo labiau kad ir potencialios nesėkmės kaina – milžiniška. Juk ant kortos – būtent Lietuvos ir kitų Baltijos šalių saugumas.

Jūsų komentaras

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų