Kai knygas rašo visi

Kai knygas rašo visi

Mikalojaus Vilučio esė tekstų rinkinys – pasikalbėjimo su savimi rezultatas

Vienas įdomiausių ir prieštaringiausių su rašymu susijusių reiškinių yra grafomanija. Nėra ir turbūt negali būti vienareikšmiško atsakymo į klausimą, kada tai daroma mėgėjiškai ir kada profesionaliai. Skandinavijos šalyse, kuriose knygos kultūra valstybių nuosekliai plėtojama jau daugiau nei šimtmetį, rašo daugelis įvairių profesijų žmonių, tačiau ne visi savo darbus publikuoja. Matyt, visgi esama aiškios skirties tarp to, kada rašoma sau ir kada skaitytojų publikai. Pirmu atveju tekstai padeda sumažinti įtampą, ieškoti painių vidinių problemų sprendimų. Tai terapija.

Lietuvoje, panašiai kaip ir Skandinavijoje, pastarąjį dešimtmetį rašo beveik visi, kas tik surezga sakinį. Masinis publikavimas ir tiražavimas(is) (jei ne išleidžiant knygą, tai bent socialiniuose tinkluose) nieko nestebina. Mūsų rašytojai, priešingai nei šiauriečiai, terapiją beveik visada nori atlikti viešai: kai nėra sveikai funkcionuojančios visuomenės, autoriai nebando megzti santykio su draugu, kaimynu, šiaip smalsiu žmogumi per raštą. Išleidžiamos knygos arba pačių skelbiami tekstai mūsų socialinį audinį paverčia ekshibicionistiniu. Santykį „aš ir tu“ pakeičia bendravimas „aš“ ir „jūs, daugelis“. Keistas kai kurių mūsų rašytojų polinkis atsisakyti bendravimo intymumo, kuris skleistųsi tuomet, jei tekstus skaitytų tik šeimos nariai, giminės, draugai. Lietuviai serga masiškumo liga, kuri, kaip ir kiek­vienas sutrikimas, turi pozityviąją pusę: publikuojami tekstai atskleidžia masinę žmonių sąmonę, socialumo problemas.

Menininko M. Vilučio trumpų esė tekstų knyga „Sriuba“ yra būtent minėto pasikalbėjimo su savimi rezultatas. Rinkinys pradedamas rašiniais, kuriuose apstu prieštaravimų sau, logikos klaidų, painių filosofinių mintijimų. Perskaičius pirmus tris skyrius, kyla noras knygą išmesti pro langą. Tačiau kitos esė įtraukia, nes autorius nustoja egocentriškai kalbėti su savimi, randasi kitų personažų, pasakojami įvairūs nutikimai, kurie šiaip nebūtų niekuo ypatingi, bet svarbu, kad juos parašė grafikas M. Vilutis. Visoje knygoje ir net ketvirtajame viršelyje nerandama paaiškinimo, kodėl autorius rašė šiuos tekstus. Iš egzistencinės kančios šių esė kildinti neįmanoma. Polinkis pasakoti linksmai liūdnas istorijas M. Vilučiui irgi nebūdingas. Peršasi tik viena išvada: autorius prieš kelerius metus paėmė plunksną į rankas, suprato, kad ją geriau ar prasčiau, bet valdo, parašė pirmąją knygą „Tortas“ (ji nedaug skiriasi nuo „Sriubos“) ir įsivažiavo. Beveik aišku, kad jei M. Vilutis būtų turėjęs tik gabumų rašyti, bet negalėjęs piešti, „Sriubos“ likimas būtų buvęs liūdnas. Autorius pasiekė statusą, kai parduodama jau ne knyga, o vardas. M. Vilutis tai puikiai suvokia, todėl dažniausias knygos žodis yra įvardis „AŠ“ (taip ir rašoma – didžiosiomis raidėmis).

Neapleidžia nuojauta, kad kiekvieno gyvenimas yra unikalus ir gali būti įdomus kitiems net tada, kai pats asmuo nenori būti niekam įdomus (tokia pozicija svyruoja tarp maivymosi ir antropofobijos – žmonių baimės). Keletas „Sriubos“ tekstų ir pastraipų yra nepaprastai šviesios dėl patirties autentiškumo (ypač esė „Laisvės melodija“).

Tautosaka, šiuolaikiniai anekdotai byloja, kad grafomaną galima atpažinti iš to, kiek jis rašydamas žiūri į ekraną ar baltą lapą. Tikro grafomano rankos rašo savaime, o tuo metu akys pro langą ilgesingai žvelgia kažkur į tolius.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų