Kai gali nesislėpti

Kai gali nesislėpti

Psichikos ligų stigma nyksta, bet jų kamuojami žmonės reikiamą gydymą gaus ne iškart

Tai buvo ryškiausias airių kriketo žaidėjo Johno Mooney karjeros momentas. Kovo mė­nesį jis sugavo lemiamą kamuoliuką, kuris vienose iš pasaulio taurės varžybų atnešė pergalę komandai ir eliminavo aukščiau buvusią Zimbabvę. Bet vėliau dienraštis „Zimbabwe Herald“, turintis ryšių su banditiškų polinkių valdančiąja partija „Zanu-PF“, pareiškė, esą J. Mooney melavo, kad jo koja nelietė ribos, vadinasi, sugautas kamuoliukas neturėjo būti įskaitytas. Dienraštis citavo sportininko interviu, kuriuose jis atvirai kalbėjo seniai kovojąs su alkoholizmu, depresija ir mintimis apie savižudybę. Kaip rašoma straipsnyje, svarbią akimirką negalima pasitikėti, kad tokio charakterio žmogus turės sąžinės, o ką ir kalbėti apie padorumą sakyti tiesą.

Žinodamas aplinkinių nuostatas, dažnas psichikos negalios kamuojamas žmogus problemą slepia ir vengia kreiptis pagalbos. Net ir turintys nuovokos ir nemanantys, kad psichikos ligos nepagydomos arba kad visi nuo jų kenčiantys – maniakai, gali bijoti, jog atstums draugai arba darbdaviai. Visuomenė įsitikinusi, kad psichikos ligoniai negali dirbti, bet iš tiesų jiems netinkamų darbo vietų nedaug ir tik išskirtiniais atvejais. (Į savižudybę linkęs žmogus neturėtų pilotuoti lėktuvo.) Pasak J. Mooney, užmetus akį į „Zimbabwe Herald“ publikaciją labiausiai kankino mintis, kad ją gali perskaityti kiti sutrikimų turintys žmonės ir nuspręsti verčiau nerizikuoti ir niekam nesakyti. Todėl sportininkas nesiliovė kalbėjęs apie savo būklę ir sulaukė padrąsinimo. Iki šiol plaukia palaikymo ir dėkingumo laiškai.

„Apie psichikos ligas ima kalbėti daugiau žmonių iš įvairių gyvenimo sričių“, – sako Sophie Corlett iš britų psichikos sveikatos propagavimo grupės MIND. Daug vyriausybių ir labdaros organizacijų rengia kampanijas, kad ištrintų stigmą. Jos įsuka teigiamą užburtą ratą, nes kiekvienas pasipasakojęs šviečia visuomenę ir padrąsina atsiskleisti kitus. 2013 m. tik 13 proc. apklaustų britų pritarė, jog psichikos ligomis sergantiems asmenims valstybės tarnyboje ne vieta (prieš penkerius metus pritarė 21 proc.). Daugėja neprieštaraujančių dirbti su tokios negalios kamuojamu žmogumi ar turėti tokį kaimyną.

Išaugus atvirumui pradedama geriau suvokti, kad psichikos ligos labai paplitusios. Kasmet turtingose šalyse serga vienas iš penkių darbingo amžiaus gyventojų. Kone ketvirtadaliui nustatyta rimta diag­nozė, pavyzdžiui, šizofrenija arba bipolinis sutrikimas. Likusiųjų negalavimai, kaip antai lengva depresija arba nerimas, vargina mažiau. Bet psichikos ligos gydomos daug rečiau nei fizinės. Apie tris ketvirtadalius sunkiai sergančių ir daugiau kaip 90 proc. negaluojančių vidutiniškai sunkiai gydo ne specialistai arba jiems išvis niekas nesuteikia pagalbos (žr. 1 grafiką). Pirminės priežiūros gydytojai nekompetentingi ir dalies atvejų nepastebi. Kiti pacientai paliekami likimo valiai, nes dėl jų būklės kyla keblumų gauti siuntimą arba sunku sutvarkyti draudimo dokumentus.

Nyderlanduose atlikus tyrimą suskaičiuota, kad vienas gydymui išleistas euras sutaupo 4,24 euro, nes padidėja našumas ir sumažėja slaugos išlaidos.

Kenčia gausybė žmonių. Imant kartu, turtingose šalyse psichikos ligos lemia daugiau kančių ir ankstyvos mirties atvejų nei širdies sutrikimai ir insultai arba vėžys (žr. 2 grafiką). Viename tyrime suskaičiuota, kad dep­resija atima pusantro karto daugiau jėgų nei angina, astma arba artritas, vertinant pagal sveikatos balą, į kurį įskaičiuojami tokie veiksniai, kaip ribotas judrumas ir skausmas. Pasak Britanijos medikų asociacijos, psichikos sutrikimų turintys vyrai miršta 20 metų anksčiau ir dažniausiai ne todėl, kad pakelia ranką prieš save, o dėl kitų priežasčių. Sergant psichikos ligomis sunkiau gydyti fizines, tad bėdų turinčių asmenų gyvenimo būdas nesveikas. Tyrimai net vidutinę įtampą sieja su mažesne gyvenimo trukme. Panašios bėdos kamuoja beveik pusę suomių, kurie kreipiasi pagalbos dėl priklausomybių. Turtingose šalyse daugeliui seniai gatvėse gyvenančių benamių nustatyti rimti psichikos sutrikimai, kuri nors priklausomybė arba ir viena, ir kita.

Kelių išsivysčiusių valstybių duomenys rodo, kad ekonominė psichikos ligų kaina siekia 3–4 proc. bendrojo vidaus produkto. Apie trečdalį sudaro gydymo išlaidos, o likusią dalį – prarastas našumas ir neįgalumo išmokos. Nedarbas ir psichikos ligos veikia tandemu. Nuo trečdalio iki pusės paraiškų gauti neįgalumo pašalpą pateikiama dėl psichikos sutrikimų. Nyderlanduose atlikus tyrimą suskaičiuota, kad vienas gydymui išleistas euras sutaupo 4,24 euro, nes padidėja našumas ir sumažėja slaugos išlaidos.

Dėl šių priežasčių psichikos sveikatos priežiūros klausimas vyriausybių darbotvarkėse perkeliamas aukštyn. 2013 m. kone 200 šalių patvirtino Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) psichikos sveikatos veiksmų planą, kuris ragina iki 2020 m. padidinti gydymo mastą ir kokybę. Britų Nacionalinėje sveikatos tarnyboje nuo 2012 m. ir psichikos, ir fizinei slaugai turėtų būti teikiama vienoda reikšmė. „Nors kol kas finansavimas skiriasi, įvedus šį principą pagerėjo biurokratų požiūris ir pacientų galimybės sulaukti pagalbos“, – tvirtina S. Corlett. Nuo pernai JAV sveikatos draudikai turi įtraukti psichikos sveikatos paslaugas. Pasak Paulo Appelbaumo iš Kolumbijos universiteto, paklausa gerokai lenkia pasiūlą, nes daugybę metų, kai draudikai už psichikos sveikatos priežiūrą mokėjo mažai arba išvis nemokėjo, trūko šios specializacijos medikų.

Per kelis praėjusius dešimtmečius dalis turtingų šalių nutarė, kad sunkiai sergančių pacientų nebegydys psichiatrijos ligoninėse, ir pradėjo kurti bendruomenės centrus ar globos namus, taip pat samdyti daugiau socialinių darbuotojų ir psichikos sveikatos slaugytojų. Australija, Jungtinė Karalystė, Italija ir Šiaurės šalys pertvarką iš esmės baigė. Japonija, Pietų Korėja ir dauguma Rytų Europos šalių dar tik pradėjo.

Nors idėja gera, kai kuriose valstybėse bendruomenės organizuojamai priežiūrai prieš uždarant gydymo įstaigas nespėta tinkamai pasiruošti. Turbūt ryškiausias pavyzdys – JAV, o padarinius atspindi kriminalinio teisingumo sistema. Net 44 valstijose didžiausia psichikos sveikatos priežiūros įstaiga – kalėjimas, ir policija daug laiko skiria negydomų psichikos ligonių sukeltiems padariniams spręsti. Bet ne tik JAV saugumo sergėtojai. Britų pareigūnai net 40 proc. laiko praleidžia nagrinėdami su tokių sutrikimų kamuojamais asmenimis susijusius atvejus, nors retas tam tinkamai pasirengęs. Europoje šiomis ligomis serga 40–70 proc. kalinių.

Psichikos sveikatos teismai, Floridoje įsteigti baigiantis XX a., o dabar atidaromi ir kitose JAV valstijose, siekia, kad tokie pacientai būtų patikėti bendruomenės priežiūrai ir nepatektų į kalėjimą. Jungtinėje Karalystėje su policininkais patruliuoja psichikos sveikatos specialistai. Jų indėlis gali būti paprastas, pavyzdžiui, ligos istorijoje surasti keistai besielgiančio ar tvarką drumsčiančio žmogaus adresą arba įvertinti jo keliamą grėsmę. Bandomosios programos laikotarpiu policija sulaikė 26 proc. mažiau psichikos ligonių ir daugiau asmenų, kuriems reikėjo skubios pagalbos, nusiuntė atlikti psichiatrinės ekspertizės, o ne į belangę.

„Psichikos ligų stigma ypač sparčiai nyko Australijoje“, – sako psichiatras Patrickas McGory, kurį vyriausybė 2010 m. pavadino metų australu. Pernai didžiausia šalies televizijos stotis surengė savaitės kampaniją – rodė laidas apie psichikos ligas ir psichikos sveikatos tyrimams surinko 1,5 mln. Australijos dolerių (1,1 mln. eurų). Dažniausiai gydoma namie (net sunkūs atvejai), padedant krizių sprendimo komandoms, kurios teikia ir socialinę, ir medicininę priežiūrą. Šalies šeimos gydytojai mokomi nustatyti ir gydyti psichikos ligas, jie gauna lėšų specialiems slaugytojams samdyti. Įrodyta, kad psichozių atveju taikant ankstyvos intervencijos modelį, kurio tikslas – diagnozuoti pacientus ir pasireiškus simptomams suteikti skubią pagalbą, pasiekiama geresnių rezultatų, tad dabar jis pritaikomas kituose kraštuose.

Europoje psichikos ligomis serga 40–70 proc. kalinių.

Britai padidino kognityvinės elgesio terapijos, kuria gydomas nerimas ir depresija, pasiūlą, o dabar plečia paslaugas sunkiomis psichikos ligomis sergantiems ir nuo fiziškai nepaaiškinamų simptomų kenčiantiems žmonėms. Per konsultacijas jie mokomi stebėti, kokios situacijos sukelia negalią ir kaip vengti minčių ar veiksmų, kurie gali paskatinti atkrytį. Pusė nerimo (pavyzdžiui, socialinės fobijos, nerimo dėl sveikatos arba panikos sutrikimų) kamuojamų pacientų vidutiniškai pasveiksta po dešimties seansų ir dažniausiai visam gyvenimui. Panaši depresija sergančių žmonių dalis išgyja per keturis mėnesius, tikimybė atkristi irgi sumažėja. Tokia terapija sušvelnina fizines ir psichosomatinės, ir fizinės kilmės ligas. Tai ypač naudinga skausmą kenčiantiems žmonėms, kai jo priežasties neįmanoma rasti. Išaugęs supratimas skatina gydymo paklausą, nors laukiančių sąrašai ilgi.

Pigesni variantai, pasiekiami skubiau ir didesniam žmonių skaičiui, irgi atrodo perspektyvūs. Balandžio 21-ąją britų medicinos žurnalas „Lancet“ paskelbė tyrimą, kuriame teigiama, kad sergant periodine depresija grupinė kognityvinė elgesio terapija gali būti ne mažiau veiksminga nei antidepresantai. Panašiu principu pagrįstą internetinę programą „MoodGYM“ jau naudoja Australija, Kinija, Suomija, Nyderlandai ir Norvegija.

Darbdaviai pagaliau suvokė, kad psichikos ligos daug kainuoja. Beveik trečdalis 2010 m. Pasaulio ekonomikos forumo apklaustų įmonių taiko kokią nors įtampos mažinimo programą. Pernai grupė stambių Europos bendrovių pristatė chartiją, kurioje susitelkta į depresijos poveikį darbe. 2013 m. paskelbtas verslui skirtas Kanados savanoriškasis psichologinės saugos standartas panašus į didesnei fizinei saugai skirtas iniciatyvas. Jame pateikiamos gairės, kaip darbe sumažinti įtampą, pavyzdžiui, kovojant su pavaldinius terorizuojančiais arba neįmanomus terminus nustatančiais vadovais, ir siūloma dalį darbdavių išmokyti pastebėti tokių paplitusių problemų, kaip nerimas ir depresija, ženklus.

Trūkumų turintis jaunimas

Daugiausia bus laimėta pagerinus psichikos sveikatos paslaugas jaunuoliams. Pusė suaugusiųjų, kuriuos kamuoja ilgalaikės psichikos bėdos, pirmuosius simptomus patyrė dar nesulaukę 14 metų. Net vidutiniškai sunkūs sutrikimai, kaip antai nerimas, negydomi kenkia mokslams ir trukdo įsidarbinti. Sergant ūmia liga, pavyzdžiui, psichoze, skubus gydymas duoda daug geresnių rezultatų.

Bet paaugliams labai svarbus įvaizdis. Būti pravardžiuojami pamišėliais arba palaikyti silpnais jie bijo labiau nei suaugusieji. Tad reikia takto ir tikslinių programų. Australijoje veikia „Headspace“ centrai, siūlantys 12–25 metų žmonėms skirtas įvairias sveikatos ir užimtumo paslaugas, – jaučiantiems nejaukumą ar gėdą čia lengviau kreiptis pagalbos. Suomija, Norvegija ir Švedija mokyklose įgyvendina programas, kurių tikslas – kovoti su psichikos ligų stigma. Anot J. Mooney, geriau problemas išsiaiškinti anksti. Pasak sportininko, jo bėdos prasidėjo, kai 11 metų netekęs tėvo užgniaužė sielvartą ir bandydamas su juo susitvarkyti pradėjo piktnaudžiauti alkoholiu. Tada niekas net nekalbėjo apie depresiją. O dabar kalba.

 

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų