Kartais geriau nežadėti. (Dmitrijaus Radlinsko nuotr.)

Javapjūtė grūdų kainų nenukirto

Javapjūtė grūdų kainų nenukirto

(Scanpix nuotr.)

Rusijos eksporto draudimas vadinamas vienu iš veiksnių, nulėmusių grūdų kainų šuolį.

Rusijoje šiemet, regis, neturėtų pasikartoti pernykštis scenarijus, kai dėl mažo grūdų derliaus net metams buvo uždraustas eksportas. Lietuvos ūkininkai taip pat tikisi prikulti ne mažiau nei pernai ir kol kas nedūsauja dėl grūdų supirkimo kainų.

Arkadijus Zločevskis, Rusijos grūdų augintojų sąjungos prezidentas, paskelbė, kad šiemet grūdų derlius Rusijoje turėtų siekti 87-94 mln. tonų: gerokai daugiau nei pernykštis rekordiškai prastas rezultatas – 60,9 mln. tonų.

Rusijos ūkininkai jau dejuoja dėl krentančių grūdų supirkimo kainų. Tuose regionuose, kur vyksta javapjūtė, grūdų kainos vien per pastarąsias dvi savaites sumažėjo 1 tūkst. rublių (87 litais) už toną. Šuo metu ne pačios aukščiausios kokybės kviečiai superkami po 4700 rublių (408 litus) už toną.

Anot A. Zločevskio, jeigu kainos toliau kris, grūdų augintojai gali patirti nuostolių. Kainų vidaus rinkoje aukštesniame lygyje neišlaiko net ir padidintas grūdų eksportas į užsienio rinkas, kur šių žemės ūkio kultūrų supirkimo kainos didesnės.

Beje, rugpjūtį Rusija grūdų eksportą gali padidinti iki 3-3,5 mln. tonų. Liepą, pirmą mėnesį po metus trukusio eksporto embargo, Rusija išvežė į užsienį daugiau kaip 2 mln. tonų grūdinių kultūrų. Viena didžiausių javų augintojų planuoja eksportuoti 20-25 mln. tonų naujojo grūdų derliaus ir pagal šį rodiklį patekti į pirmą trejetuką pasaulyje.

Tiesa, Rusijos sugrįžimas į pasaulio grūdų rinką kainuoja nepigiai. Rusiška produkcija vertinama maždaug 30 dolerių (75 litus) už toną mažiau nei kitų konkurentų. Iki praėjusių metų vasaros, kai šalies valdžia uždraudė eksportuoti grūdus dėl prasto derliaus, Rusijoje užauginti grūdai būdavo vos 2-3 doleriais (5-7,5 lito) už toną pigesni nei kitų šalių.

Liepos pradžioje rusiški grūdai kainavo apie 245 dolerius (612 litų), o šiuo metu – apie 252 dolerius (630 litų) už toną.

Neperšokęs griovio, nesakyk „op“

Lietuvos grūdų augintojai tikslesnius duomenis apie būsimą derlių tikisi pateikti kitą savaitę, kai planuoja nuimti žieminių kviečių derlių. Jo itin gausaus nesitikima, nes žiemą nemaža dalis pasėlių iššalo, o atsėti plotai nevienodai subrendo.

Grūdų augintojų asociacijos vadovas Romas Majauskas tvirtino, kad geresnių derlingumo rodiklių tikimasi iš vasarinių kviečių, kurių šiemet pasėta 280 tūkst. ha – 60 tūkst. ha daugiau nei žiemkviečių.

„Iš savo patirties galiu pasakyti, kad derlius turėtų būti neblogas. Žinoma, jeigu kitą savaitę nepliaups lietus ir nesugadins javapjūtės“, – sakė pašnekovas.

R. Majausko teigimu, grūdų supirkimo kainos kol kas žemdirbių nenuvilia. Aukščiausios kokybės – ekstra klasės – kviečiai superkami po 690-700 litų už toną, o pirmos klasės – 660 litų už toną. Tiesa, šią žiemą kviečiai kainavo maždaug 200 litų už toną daugiau.

„Tačiau šią vasarą netrūko lietaus, todėl dalį derliaus teks džiovinti. O tai – dar papildomos išlaidos. Už toną žemdirbys gali netekti apie 70 litų, o su transporto išlaidomis – ir viso 100 litų. Tai dideli pinigai“, – dėstė asociacijos vadovas.

Jis kol kas nelinkęs tikėti ir Rusijos prognozėmis dėl laukiamo gana gausaus derliaus. „Neperšokęs griovio, nesakyk „op“. Jeigu oras bus sausesnis, prasidės gaisrai ir pasikartos pernykštis scenarijus, kai nemaža dalis derliaus tiesiog sudegė“, – prisiminė R. Majauskas.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų