(Reuters nuotr.)

JAV smūgiai beveik visiškai sunaikino Sirijos bazę

JAV smūgiai beveik visiškai sunaikino Sirijos bazę

Per JAV smūgį Sirijos oro pajėgų bazei, kuris penktadienį buvo suduotas reaguojant į įtariamą cheminę ataką, žuvo keturi kariai, o bazės objektai buvo praktiškai sunaikinti, pranešė padėtį šalyje stebinti organizacija.

„Tarp keturių žuvusių karių yra oro pajėgų komodoras“, – nurodė „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR).

„Oro bazė buvo beveik visiškai sunaikinta: kilimo ir tūpimo takas, degalų rezervuarai ir priešlėktuvinės gynybos (įrengimai) – viskas buvo išsprogdinta“, – nurodė Didžiojoje Britanijoje įsikūrusi organizacija.

Atsakas į „cheminį antskrydį“

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį nurodė surengti didelio masto karinį smūgį Sirijai, reaguojant į „barbarišką“ cheminę ataką, dėl kurios kaltinamas šalies prezidentas Basharas al Assadas.

Per trumpą kreipimąsi per televiziją, transliuotą praėjus kelioms valandoms po to, kai Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai nepavyko susitarti dėl galimos cheminės atakos tyrimo, D.Trumpas pranešė apie pirmąjį amerikiečių smūgį B.al Assado režimui.

Pavadinęs cheminių ginklų panaikinimą „gyvybiškai svarbiu nacionalinio saugumo interesu“, D.Trumpas apkaltino Sirijos prezidentą įvykdžius „labai barbarišką ataką“, per kurią „buvo žiauriai žudomi netgi mieli kūdikiai“.

„Šįvakar raginu visas civilizuotas tautas prisijungti prie mūsų, siekiant užbaigti šias žudynes ir kraujo praliejimą Sirijoje ir užbaigti visų rūšių ir tipų terorizmą“, – sakė D.Trumpas.

Emocinga D.Trumpo reakcija į galimą zarino dujų ataką lėmė greitą didelio masto atsaką: 20 val. 40 min. vietos (3 val. 40 min. Lietuvos) laiku į Sirijos Šairato oro bazę JAV paleido 59 sparnuotąsias raketas „Tomahawk“, pranešė pareigūnai.

Raketos buvo paleistos iš „Arleigh Burke“ klasės raketinių eskadrinių minininkų „USS Porter“ ir „USS Ross“, kurie priklauso JAV karinių jūrų pajėgų 6-ajam laivynui ir yra dislokuoti Viduržemio jūros rytuose.

Raketomis taikytasi į vidurio Sirijos bazėje, esančioje į pietus nuo Homso miesto, buvusius radarus, orlaivius, oro gynybos sistemas ir kitus logistikos elementus.
Vašingtonas mano, kad iš ten antradienį buvo pradėta pražūtinga cheminė ataka.
Sirijos valstybinė televizija JAV smūgį pavadino „agresijos aktu“, o vienas šaltinis iš kariuomenės nurodė, kad esama aukų.

Staigūs JAV kariniai veiksmai prieš B.al Assado režimą žymi netikėtą šešerius metus besitęsiančio brutalaus Sirijos konflikto posūkį ir greitą D.Trumpo nuomonės pasikeitimą.

Raketos buvo paleistos, nors Rusija perspėjo apie galimas „neigiamas pasekmes“, jei Vašingtonas smogtų Sirijai.

JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas apkaltino Rusiją, remiančią B.al Assado režimą ir pagal 2013 metų susitarimą įsipareigojusią padėti sunaikinti sirų cheminius ginklus, neva ši nesugeba pažaboti B.al Assado veiksmų arba net prie jų prisideda.

Vienas Baltųjų rūmų pareigūnas sakė, kad R.Tillersonas ir gynybos sekretorius Jimas Mattisas informavo sąjungininkes apie karinį smūgį.

D.Trumpas, šiuo metu priimantis savo savo valdose „Mar-a-Lago“ Pietų Floridoje Kinijos prezidentą Xi Jinpingą, asmeniškai įspėjo jį apie savo planus.

Tačiau Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas tokio perspėjimo negavo. Rusų kariuomenės pareigūnai apie antskrydžius buvo informuoti prieš pat juos vykdant, kad būtų išvengta aukų, galinčių išprovokuoti gilesnę krizę.

Baltųjų rūmų ir kariuomenės pareigūnai, esantys „Mar-a-Lago“, stebėjo operaciją ankštoje palapinėje, kurioje buvo įkurta laikina darbui su slapta informacija skirta patalpa (Sensitive Compartmented Information Facility, SCIF). Tai buvo pirmas stambus D.Trumpo administracijos inicijuotas karinis ir užsienio politikos žingsnis.

Riboti tikslai

Baltieji rūmai iškart pavadino savo sprendimą ribotu, neva juo siekiama tik užkirsti kelią cheminių ginklų naudojimui, o ne surengti didesnę karinę kampaniją ir jėga nuversti B.al Assadą.

„Tikslas buvo atgrasyti režimą nuo pakartotinių veiksmų, ir tikrai tikimės, kad tai padarė poveikį“, – žurnalistams sakė Pentagono atstovas karinio laivyno kapitonas Jeffas Davisas.

„Ar bus daugiau (smūgių), priklausys tik nuo režimo, nuo tolesnio jo elgesio“, – pridūrė jis.

Tačiau šis smūgis sulauks atgarsio visame pasaulyje, nuo Pchenjano iki Teherano, nes šalys ir jų lyderiai vertins politikos naujoko, nevengiančio agresyvios retorikos, veiksmus.

Pasirinktas atakos laikas – kai Jungtinėse Valstijose vieši Kinijos prezidentas – suteiks daugiau svarumo D.Trumpo grasinimams prireikus vienašališkai susidoroti su Šiaurės Korėjos branduolinėmis ir raketinėmis programomis.

Visgi tai nepatinka Pekinui, kuris teiktų pirmenybę neagresyviam bendravimui su savo karinga kaimyne.

R.Tillersonas sakė, kad amerikiečių šiąnakt paleistos raketos niekam neturėtų kelti abejonių, kad D.Trumpas yra pasirengęs veikti, jeigu kas nors „peržengs ribą“.

JAV diplomatijos vadovas anksčiau žadėjo „atitinkamą reakciją“ į ataką sukilėlių kontroliuojamame Idlibo provincijos Chan Šeichūno mieste. Per ją žuvo mažiausiai 86 žmonės, iš jų – 27 vaikai, o dar per 500 žmonių nukentėjo.

Tikėtina, kad D.Trumpas Kongrese sulauks klausimų dėl savo atsako į šią ataką teisėtumo. Pastaraisiais antskrydžiais, kitaip nei ankstesnėmis atakomis, nukreiptomis į džihadistų grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) pozicijas Sirijoje, buvo taikomasi į Sirijos režimą, ir jie gali būti palaikyti karo aktu.

Vienas pareigūnas pacitavo antrąjį Konstitucijos straipsnį, kuriame sakoma, kad prezidentui leidžiama panaudoti jėgą ginant nacionalinius JAV interesus.

B.al Assado ateitis „neaiški“

Vos prieš kelias dienas D.Trumpo administracija pareiškė, kad nebesieks Sirijos lyderio pašalinimo iš valdžios.

Tačiau ataka Chan Šeichūne, matyt, tapo esminiu posūkio tašku.

Trečiadienį D.Trumpas pasmerkė ataką ir pavadino ją „įžeidimu žmonijai“. Atrodo, kad jam siaubą sukėlė pamatytos nuotraukos, kuriose matomi negyvi vaikai ir nukentėjusieji, krečiami traukulių, iš jų burnų besiveržiančiomis putomis.

„Tai peržengė daug ribų“, – pareiškė JAV vadovas, užsimindamas apie tai, kaip jo pirmtakas Barackas Obama 2013-aisiais nesugebėjo nubrėžti „raudonos linijos“ cheminių ginklų panaudojimui Sirijoje.

Tuo metu D.Trumpas ragino B.Obamą nesikišti į Sirijos konfliktą ir nepulti B.al Assado pajėgų.

Visgi ketvirtadienį D.Trumpo administracijos pozicija netikėtai pasikeitė, ir R.Tillersonas paragino pradėti „politinį procesą, kuris lemtų B.al Assado pasitraukimą“. Diplomato nuomone, Sirijos lyderio ateities vaidmuo šalyje yra „neaiškus“.

Amerikiečių antskrydžiai Sirijoje buvo surengti praėjus kelioms valandoms po to, kai jos užsienio reikalų ministras Walidas Muallemas pakartojo, kad Damasko režimas nėra atsakingas už cheminę ataką.

„Sirijos armija nenaudoja, nenaudojo ir nenaudos tokių ginklų ne tik prieš savo žmones, bet net ir prieš teroristus, kurie atakuoja mūsų civilius savo minosvaidžių sviediniais“, – sakė ministras.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų