Ištikimybę kuria ryšys

Ištikimybę kuria ryšys

Skaitmeninių technologijų žinovai geidžiami lyg medikai maro metu. Jungtinėje Karalystėje įsikūrusios personalo atrankos įmonės „Gibbs S3“ vadovė Farida Gibbs įsitikinusi: vyksta karas dėl talentų. Apie tai, kaip tapti geidžiamiausiu darbdaviu ir kas paskatintų darbuotojų mobilumą, su F. Gibbs kalbėjosi IQ ekonomikos apžvalgininkas Vilius Petkauskas.

Interneto amžiuje netyla kalbos apie IT sektoriaus darbuotojų trūkumą. Kaip jūsų įmonė susitvarko su konkurencija dėl talentų?

– Šiuo metu visi nori skaitmeninio žmogaus, galinčio kurti išmaniųjų telefonų programėles. Gabumais elektroninėje erdvėje pasižymintys asmenys graibstomi. Vyksta karas dėl talentų – visos personalo atrankos įmonės ieško iš esmės tas pačias kompetencijas turinčių darbuotojų. Verslas nori neatsilikti ir prisitaikyti prie skaitmeninių madų. Tačiau mes siekiame būti žingsniu priekyje. Negali išaušti diena, kai neturėsime ką pasiūlyti klientams. Todėl tenka galvoti kitaip.

Rengiame mokymus ir skiriame stipendijas jauniems talentams, kurie neplanuoja mokytis universitete. Išmokome darbo etikos, suteikiame žinių, kaip save parduoti. Tai nelengva, tačiau, jei nesiimsime priemonių dabar, ateityje gali būti sunku patenkinti IT išmanančių žmonių paklausą.

Taip pat ryškėja mobilių darbuotojų paklausos tendencija. Įmonės ieško specialistų, kurie galėtų dirbti nuotoliniu būdu. Tai ypač aktualu moterims, norinčioms tęsti karjerą ir kurti šeimą. Vienas mano tikslų – pakeisti požiūrį į karjeros siekiančias moteris. Norėčiau, kad būtų suvokiama, jog šeimos pagausėjimas nereiškia karjeros pabaigos. Jeigu norime, kad ekonomika augtų, privalome išnaudoti namie vaikus auginančius talentus. Įmonės turi eiti socialinių inovacijų keliu. Reikia galvoti, ką galime padaryti dėl naujos talentų kartos. Apie tokius iššūkius nemąstantis verslas pasmerktas žlugti.

IT srities kompetencijos – universalios, nepriklausomos nuo regiono ar kalbos. Ar galvojote apie darbo jėgos importą iš tokių šalių kaip Lietuva?

– Žinoma, galėtume persivilioti talentų, tačiau tai nebūtų teisinga. Mano nuomone, reikia bendradarbiauti, vykdyti darbuotojų mainų programas. Žmonės mėgsta keliauti ir susipažinti su naujomis kultūromis.

Suteikime darbuotojams galimybę mokytis už gimtosios valstybės sienų. Šis procesas neturi neigiamo poveikio ekonomikai ir nekenkia žmonėms. Labai svarbu, kad įmonės bendradarbiautų. Aklai saugant interesus žala daroma sau.

Dar viena išeitis – terminuotos darbo sutartys. Mano žiniomis, darbas pagal terminuotas sutartis Lietuvoje nepopuliarus. Žmonės tikriausiai bijo imtis trijų ar šešių mėnesių darbo galvodami „o kas po to?“.

Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje per devynis mėnesius galima uždirbti pusantrų metų atlygį. Todėl nesibaiminama pertraukų tarp darbų. Sudarant terminuotą sutartį, dėmesys skiriamas ne karjerai, o sau. Tam reikia kitokio požiūrio į save ir darbo rinką. Taip gali dirbti tik savo vertę suvokiantys specialistai.

„Gibbs S3“ patenka tarp 5 geidžiamiausių Jungtinės Karalystės personalo įdarbinimo įmonių. Kaip jums pavyksta sukurti aplinką, kurioje žmonės jaučiasi gerai?

– Darbe praleidžiame daugiau laiko nei su artimaisiais. Todėl stengiuosi, kad biure nestigtų namų jaukumo. Per pastaruosius aštuonerius metus tik vienas žmogus paliko komandą, o personalas išaugo nuo 5 iki 32 darbuotojų. Manau, kad sėkmė priklauso nuo asmeninio ryšio su žmonėmis.

Visi į pasaulį patekome taip pat – visi turime tiek pat galimybių ką nors pasiekti.

Stengiuosi taikyti atvirų durų politiką ir siekiu, kad aplinka kuo mažiau primintų dideles korporacijas. Žinau visų darbuotojų, jų vaikų vardus ir gimtadienius. Būtent dėl to esu kitokia vadovė. Taip pat taikome gerovės politiką. Darbuotojai turi papildomų socialinių garantijų. Jei jiems kas nors nutiktų, jų šeimomis būtų pasirūpinta. Kadangi daug laiko praleidžiama prie kompiuterio, suteikiamos masažo paslaugos. Kartais pasikviečiame net manikiūrininkę – dirbdami žmonės neturi laiko tokiems dalykams.

Minėjote, kad taikote atvirų durų politiką. Tačiau neretai darbuotojams sunku nustatyti artumo ribas?

– Laikau save mentore. Man svarbu, kad žmonės žinotų galį pasiekti mane. Manau, kad sugebėjau nustatyti normas, kada derėtų kreiptis į mane, o kada ne. Tokiai aplinkai sukurti prireikė nemažai laiko. Galiausiai, juk reikia pažinoti kiekvieną atskirai.

Noriu matyti verslų personalą – prie kiekvieno stalo turi sėdėti miniverslininkas. Nelaikau kolegų už rankos. Neketinu žiūrėti per petį. Mes – suaugę žmonės. Mano kolegos jau pasiekė amžių, kai vakarėliai su bendradarbiais nebeaktualūs. Vieni turi šeimas, kiti jas dar kuria. Vieni nori įsigyti automobilį, kiti planuoja pirkti būstą. Tokie žmonės visai kitaip žiūri į darbą ir kolegas.

Atrodo, kad toks modelis veikia. 2014 m. jūsų įmonės pardavimo pajamos augo 37 proc. Tai dėl darbuotojų ar dėl rinkos padėties?

– Komanda turi jaustis atsakinga už įmonės rezultatus. Augimas nėra vien mano nuopelnas ir atsakomybė. Kai iškeliame tikslus, numatome paskatas, kurios atsiras juos įgyvendinus. Tačiau tai nėra pagrindinis tikslas. Darbuotojai stengiasi, nes yra linkę varžytis iš prigimties. Jie visada parduoda daugiau ir padaro užduotis geriau, nei reikalaujama. Mes norime būti pirmi pasaulyje. Todėl pinigai ir paskatos nėra prioritetas. Daug įtakos daro žinojimas, kad esi pirmas, ir šio jausmo teikiamas statusas.

Gerus rezultatus siečiau su komanda, o ne su rinkos jėgomis. 2010-aisiais augome 456 proc. Tai buvo sunkiausias perio­das, ką tik po finansų krizės. Radome atsivėrusią nišą ir suteikėme klientams tai, ko jiems reikėjo. Svarbiausia visa dėmesį sutelkti į klientą. Jis būdamas laimingas nenustos naudotis mūsų paslaugomis. Finansiniai rezultatai ir visa kita – po to.

Jūsų interneto puslapyje rašoma, kad turite sertifikatą, patvirtinantį, kad jūsų verslą valdo moteris. Kodėl svarbu tai pabrėžti?

– Asmeniškai man vadovo lytis nereikšminga. Mano rūpestis – įmonės veikla. Tačiau dažna į FTSE šimtuką patenkanti įmonė vykdo įvairovės programas. Norima, kad dirbtų tam tikras skaičius moterų ar etninių mažumų atstovų. Todėl tarptautinės bendrovės ieško partnerių, kurie taip pat laikytųsi įvairovės nuostatų. Šiuo aspektu man pasisekė, nes esu ne tik moteris, bet ir etninės mažumos atstovė (juokiasi). Tačiau noriu būti pavyzdžiu kitoms moterims. Jei galiu aš, gali ir jos.

Ką patartumėte karjerą pradedančiam žmogui?

– Visada tikėti savimi ir niekada nepriimti atsakymo „ne“. Negali būti jokių minčių apie tai, kad ko nors neįmanoma pasiekti. Pagrindinis sėkmės sulaukusių žmonių ir tų, kurie neįgyvendino savo tikslų, skirtumas tas, jog pirmiesiems pakanka valios ir jėgų siekti užsibrėžto tikslo bet kokiomis aplinkybėmis. Nusprendusi kurti verslą turėjau abejonių. Galvojau, ką darysiu, jei nepasiseks, kaip apmokėsiu sąskaitas. Tai kelia paniką. Tačiau supratau, kad blogiausia, kas gali nutikti, – turėsiu vėl susirasti darbą.

Pradedantieji turi veikti. Nesvarbu, tu vyras ar moteris, juodaodis ar baltaodis, turtingas ar vargšas. Tai visiškai nereikšminga. Visi į pasaulį patekome taip pat – visi turime tiek pat galimybių ką nors pasiekti.

 

F. Gibbs

Gimė 1974 m. Jungtinėje Karalystėje.

Baigė verslo administravimo bakalauro studijas Sario universitete.

Nuo 2005 m. „Gibbs S3“ įkūrėja ir vadovė.

2013 m. pelnė BMA („British Muslim Asian“) Metų verslininkės apdovanojimą.

2015 m. „Brummel Magazine“ įtraukė į įkvepiančių Londono verslo moterų trisdešimtuką.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų