Išjudinti miestelius

Išjudinti miestelius

Dėl mokslų ar karjeros gimtuosius kraštus palikę lietuviai, pasiryžę ką nors nuveikti jų labui, nebūtinai turi sugrįžti

„Šiandien daug kalbama, kad reikia paskatinti jaunimą važiuoti į regionus, bet autobusais jo ten nenuvešime. Siekiantys karjeros Vilniuje, Londone ar Šanchajuje į mažus miestelius turbūt negrįš. Tačiau jauni aktyvūs profesionalai galėtų ir norėtų padėti gimtajam kraštui: pasiūlyti idėjų ir iniciatyvų, patarti savivaldybėms, pasidalyti kontaktais su vietos verslu, nuvažiuoti į mokyklas ir ten papasakoti apie savo karjerą“, – vardijo naujo projekto „City Alumni“ koordinatorė Andželika Rusteikienė.

Šią iniciatyvą pasiūlė Pasaulio ekonomikos forumo jaunimo tinklo „Global Shapers“ Lietuvos skyrius. Ja siekiama paskatinti svetur gyvenančius įvairių sričių profesionalus susitelkti ir vienokia ar kitokia veikla prisidėti prie gimtųjų miestų, kaimų gerovės.

Gaivina Alytų

Prie „City Alumni“ iki šiol prisijungė žmonių, kilusių iš daugiau nei 30 miestų ir miestelių, pradedant Alanta ir Dieveniškėmis, baigiant Kaunu ir Alytumi. Būtent šiame mieste iniciatyva išmėginta prieš imantis veiklos visoje Lietuvoje. Čia galima suskaičiuoti jau keturias jaunų profesionalų įgyvendintas ar pradėtas veiklas.

Kamilė Gimbutaitė, iš Alytaus kilusi „Global Shapers“ narė, pasakojo, kad šio miesto alumnai bandė vienytis dar prieš prasidedant „City Alumni“ projektui, tad liko sujungti pajėgas. Vasarį „City Alumni“ vertino tuo metu ruoštą Alytaus strateginį planą, kuriame numatytos veiklos kryptys iki 2020 m.

„Mes turime įvairių kompetencijų. Esame teisininkai, projektų koordinatoriai, finansininkai ir t. t. Pateikėme raštą savivaldybei su savo pasiūlymais. Strateginiame plane visos sritys buvo paliestos vienodai. Todėl siūlėme išgryninti miesto viziją, nustatyti prioritetus. Taip pat skirti dėmesio verslumui skatinti“, – dėstė K. Gimbutaitė.

Alytaus alumnai taip pat organizavo miesto forumą, į diskusiją sukvietė įvairių sričių atstovus: savivaldybės darbuotojus, verslininkus, akademinę bendruomenę. Birželį surengė bendruomenės iniciatyvų šventę „10+ per 1 dieną“, per kurią alytiškiai galėjo užsiimti norima veik­la: vieni įrengė sūpynes, kiti dažė suoliukus, treti Senamiesčio skvere vasarai suorganizavo nemokamą belaidį internetą ir t. t.

„Vokietijoje gyvenantys mokslininkai chemikai neseniai surengė susitikimą su Alytaus chemijos mokytojomis. Jie ruošia geriausių mokinių stažuočių programą, stipendijų fondą“, – pasakojo K. Gimbutaitė. Anot jos, būtent tokios iniciatyvos kuria daugiausia vertės.

Kur reikia pagalbos

„City Alumni“ iniciatoriai numano, kad savivaldybės ir vietos gyventojai, įpratę prie savų darbo metodų ir esamo gyvenimo ritmo, į naujus siūlymus gali žiūrėti atsargiai ir nepulti entuziastingai jų įgyvendinti. Tačiau esą svarbu ieškoti ir rasti būdą, kuris padėtų sujungti miestus ir miestelius su iš jų išvykusiais žmonėmis. Reikėtų pradėti nuo mažų žingsnių, įsitraukti į vietos bendruomenių gyvenimą, o tuomet kurti ilgalaikius planus.

Kaip teigė Vaida Jurkonytė, Alytaus savivaldybės Kultūros skyriaus vyriausioji specialistė, džiugu, kad iniciatyvos imasi iš šio krašto kilę ir jam vis dar neabejingi žmonės: „Tikimės, kad alumnų gretos tik didės, o šiemet vykęs renginys „10+ per 1 dieną“ išsiplės ir pavirs „100+ per 1 dieną.“

Anot jos, po pasaulį išsibarstę perspektyvūs iš Alytaus kilę specia­listai praverstų sprendžiant miesto plėtros, investicijų pritraukimo, verslumo skatinimo, socialinės atskirties mažinimo klausimus. Taip pat organizuojant kultūros renginius, pramogas miestiečiams.

Savo šaknų nepamiršusių jaunų profesionalų idėjų bei iniciatyvų teigia laukiantis ir Kauno meras Andrius Kupčinskas. Anot jo, pasaulio matęs jaunimas į daugelį dalykų žvelgia globaliau, gali pasiūlyti miestui naudingų sprendimų. Esą jau kalbėtasi apie programas „Kaunas 2020“ ar „Kaunas 2025“, kryptis, į kurias miestui reikėtų orientuotis, galimybes pritraukti investuotojų.

A. Kupčinsko teigimu, sričių, kuriose miestui praverstų svetur gyvenančių profesionalų patarimai, apstu: „Pavyzdžiui, bendrojo vidaus produkto augimas. Ką reikėtų padaryti, kad jis didėtų Kaune? Kokios darbo vietos miestą darytų patrauk­lesnį, skatintų žmones įsidarbinti ir realizuoti save čia?“

Kaunui, anot mero, taip pat būtų naudinga iš kitų miestų, kurie nėra sostinės, atvežta patirtis, patarimai, kaip pristabdyti gyventojų skaičiaus mažėjimą, protų nutekėjimą, didinti miesto patrauklumą. Su alumnais esą kalbama ir apie stažuočių programą, kuri būtų naudinga ir tobulėti siekiančiam jaunimui, ir savivaldybei, su kuria jauni žmonės galėtų pasidalyti idėjomis.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų