IQ kalendorius| Rugpjūčio 26 d. Kiek kitokia draugystės istorija

IQ kalendorius| Rugpjūčio 26 d. Kiek kitokia draugystės istorija

Irano kariuomenės delegacija ir Rusijos šalių atstovai šiandien pasirašys didelio nuotolio priešlėktuvinių raketų S-300 prekybos sutartį.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas tikina, kad pagrindinis tokio sprendimo motyvas – Irano gynyba, o S-300 modelio priešlėktuvinės raketos techniškai negali sukelti jokios grėsmės regione. JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry aiškina, jog naftos ir prekių mainais pagrįsti Irano ir Rusijos santykiai gali įžiebti diskusijas dėl naujų sankcijų šioms šalims.

800 mln. JAV dolerių vertės 5 tokių raketų eskadrilės Iranui jau buvo parūpintos 2007 m., kai abi valstybės pasirašė tiekimo sutartį. Reaguodama Jungtinių Tautų Organizacija pasiūlė paskelbti embargą tiek Rusijai, tiek Iranui, todėl 2010 m. tuometis Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas nutraukė susitarimą ir uždraudė prekiauti karine ginkluote su Iranu. Tai paskatino pastarąjį kreiptis į Ženevos arbitražo teismą ir reikalauti 4 mlrd. JAV dolerių kompensacijos.

Abiejų šalių santykiai atnaujinti tik šių metų pradžioje, kai balandį Vladimiras Putinas panaikino draudimą pareikšdamas, kad Iranas branduolinės programos derybose elgiasi itin pažangiai ir patikimai.

Rusijos tiekiamomis didelio nuotolio S-300 modelio raketomis jau naudojasi tokios šalys kaip Alžyras, Baltarusija, Kazachstanas, Vietnamas ir Kipras. Numatoma, kad Iraną priešlėktuvinės raketos pasieks jau šiais metais, tačiau tikslus jų skaičius dar neatskleidžiamas.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų