Internetas pagal V. Putiną

Internetas pagal V. Putiną

Pasirinkdami „Google“ ar „Facebooką“ rizikuojate tapti reklamos taikiniais. O panašiomis paslaugomis naudodamiesi Rusijoje pakliūsite į specialiųjų tarnybų akiratį.

Pirmomis spalio dienomis Rusijos prezidentas Vladi­miras Putinas su Saugumo taryba sprendė, kokios priemonės padėtų apsaugoti šalies interneto tinklą nuo galimų apribojimų, jeigu juos imtų taikyti užsienio valstybės. Vakarų šalys iki šiol nėra įgyvendinusios nieko panašaus, o ir techniniu atžvilgiu tai padaryti būtų sudėtinga. Vis dėlto kitų autoritarinių režimų pavyzdžiai rodo, kad kontroliuoti šalies virtualiąją erdvę bei joje pasirodančią informaciją įmanoma, ir tuo dažniausiai susigundo diktatoriai.

Atrodo, kad būtent tokių ketinimų turi ir V. Putinas. Jis anksčiau pareiškė, esą internetas yra amerikiečių žvalgybos sumanytas projektas. Siekiant tariamai didesnio saugumo Rusijoje ketinama centralizuoti interneto struktūrą ir skaitmeninį tinklą suskirstyti į tris lygius – vietinį, regioninį ir federalinį. Pagal tokį modelį visi ryšiai su užsieniu būtų peradresuojami per federalinį tinklą, prižiūrimą atitinkamos valstybės tarnybos. Iškilus būtinybei, jungtys su užsieniu galėtų būti nutrauktos, o interneto tinklas funkcionuotų vietiniu ir regioniniu lygiu.

Rusijai tektų sukurti nuosavą domenų vardų sistemą, administruoti interneto adresus, kurie baigiasi galūne „ru“. Viskam reikia techninių ir finansinių galimybių, todėl artimiausiu metu to įgyvendinti nepavyks. Tačiau ir dabar internetas šioje šalyje iš dalies suvaržytas, nes juntamas vis didesnis valstybės institucijų pėdsakas.

Griežčiau kontroliuoti interneto komunikacijos kanalus valdžia ėmėsi po masinių protestų, kurie vyko per 2011 m. parlamento rinkimus. Po jų priimti įstatymai, leidžiantys blokuoti grėsmę šalies piliečiams galinčias kelti svetaines, taip pat atsirado reikalavimas registruotis didelę auditoriją surenkantiems tinklaraštininkams. Per pastaruosius metus su V. Putinu siejami asmenys atsidūrė didžiausių šalies interneto bendrovių vadovybėje.

Antros pagal populiarumą interneto svetainės Rusijoje socialinio tinklo „VKontakte“ įkūrėjas Pavelas Durovas praėjusių metų pabaigoje savo bendrovės dalį pardavė lojaliam prezidento bičiuliui oligarchui Ališeriui Usmanovui. Šiam taip pat priklauso populiari pašto tarnyba „Mail.ru“.

Sudaręs sandorį P. Durovas socialinio tinklo paskyroje lakoniškai parašė, kad anksčiau ar vėliau tampi savo turto įkaitu, o jis siekia išlikti nepriklausomas. Teigiama, kad šis asmuo įmonės akcijų dalį buvo priverstas parduoti po to, kai atsisakė bendradarbiauti su rusų saugumo tarnybomis ir socialiniame tinkle blokuoti režimą kritikuojančias grupes bei žmones.

Didžiausio Rusijoje paieškų portalo „Yandex“ įkūrėjas ir vadovas Arkadijus Voložas buvo sukalbamesnis. V. Putinas šių metų balandį pareiškė, kad portalas, kurio akcijos iki to laiko buvo kotiruojamos Niujorko vertybinių popierių biržoje, yra per daug paveikus užsienio įtakai. Birželio pradžioje „Yandex“ akcijos įtrauktos į Maskvos vertybinių popierių biržą, bendrovės valdyboje pradėjo dirbti buvęs ekonomikos ir prekybos ministras bei valstybinio banko „Sberbank“ prezidentas Germanas Grefas, taip pat artimai susijęs su prezidentu.

Nors A. Voložas tokį įmonės žingsnį bandė pagrįsti poreikiu būti arčiau gimtosios rinkos ir pasiūlyti naujų galimybių vietos investuotojams, finansų rinkos davė nedviprasmišką atsakymą. „Yandex“ akcijų kaina Niujorko biržoje pirmą 2014 m. pusmetį prarado 45 proc. vertės ir šiuo metu išlieka panašaus lygio. Valstybės institucijų daroma įtaka nesunku įsitikinti pažvelgus į politiškai korektiškus paieškos rezultatus „Yandex“ portale.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų