Ilgai lauktos įkurtuvės

Ilgai lauktos įkurtuvės

Šalia Minsko gyvenanti šeima įkurtuves lietuvių suprojektuotame name praėjusią vasarą atšventė po vienuolikos metų statybos ir įrengimo darbų maratono. Architekto Gintauto Natkevičiaus pasakojimo klausanti Viktorija Vitkauskaitė įsitikina: kantrybė visuomet laimi. Kartais – net Palmės šakelę.

Architektų biuro G. Natkevičius ir partneriai tinklalapyje rašoma, kad šio projekto pradžia – 2003-ieji. Paklaustas apie tai pašnekovas trumpam susimąsto ir linkteli: taip, namo šalyje kaimynėje istorija iš tiesų siekia daugiau nei dešimtmetį. Tada jų biuras neturėjo net savo interneto puslapio, tačiau tai nesutrukdė šeimai iš Baltarusijos kreiptis būtent į šiuos lietuvių profesionalus.

Užsakovai aiškiai žinojo, ko nori, – šiuolaikiško nestandartinio namo. Pirmiausia jie dairėsi po Italijos architektų biurus, tačiau išgirstos kainos privertė apsigalvoti ir ieškoti alternatyvos. Ją pavyko aptikti Lietuvoje, pamačius ankstesnius G. Natkevičiaus ir jo kolegų darbus.

Projekto Raubičiuose (Minsko r.) ėmęsi lietuviai iki šiol atsimena pirmuosius įspūdžius, kurie užplūdo nuvažiavus apžiūrėti būsimo namo vietos. Lietuvoje tuo metu jau kalėsi architektūrinės ambicijos – anot G. Natkevičiaus, bokštelių laikai buvo praėję. O ten architektas su kolega Rimu Adomaičiu pateko į visai kitą aplinką: keliais važinėjo vien rusiški automobiliai, aplinkinės gatvės priminė tarybinį kaimą.

Su tokiu kontekstu smarkiai kontrastavo užsakovų lūkesčiai gyventi labai moderniuose, šiuolaikiškuose namuose. Ši vizija buvo kiek netikėta ir žinant faktą, kad būsimo namo šeimininkams Maskvoje priklauso užuolaidų salonų verslas. „Ten klientai diktuoja labai prabangų skonį. Įdomu, kad, būdami pseudoklasikos baisiausia rusiška prasme paslaugos teikėjai, užsakovai norėjo visai kitokių namų“, – prisiminė G. Natkevičius.

Bent kartą gyvenime turėję reikalų su statybomis gali įvertinti ne tik šeimininkų skonį, bet ir užsispyrimą bei kantrybę. Šios reikėjo ir architektams: paprašę atsiųsti sklypo ribas patvirtinantį planą gavo paprasčiausią piešinį be būtinos informacijos apie aukštingumą. Topografinės nuotraukos teko laukti kone metus, o kai galiausiai atkeliavo, paaiškėjo, kad ji menkai skiriasi nuo pieštuku nubraižyto plano.

Vietos konstruktorių, statybininkų paieškos taip pat nebuvo paprastos. „Ateini į statybos institutą, ten sėdi kokie 300 žmonių ir nieko neveikia: kas kalbasi, kas kavą kampe verda. Pažiūrėję į projektą visi pabėgo, nes tiesiog nebūtų sugebėję jo įgyvendinti“, – teigė architektas.

Keleriems metams statybų procesą teko pristabdyti, nes trūko tinkamų specialistų. Vis dėlto valstybių sienos ėmė vertis ir įgyvendinti sumanymą tapo lengviau. „Nuostabu, kad savininkai sugebėjo ypač tvirtai laikytis. Į sunkumus jie reaguodavo taip: nėra? Bus. Reikia? Rasime. O mums šis darbas buvo labai įdomi patirtis. Vis važinėdami į projekto vietą net patys nepastebėjome, kaip viskas ėmė keistis: dingo rusiški automobiliai, atsirado puikių autostradų. Šis darbas buvo lyg savotiškas laiko pjūvis“, – palygino G. Natkevičius.

Savitą namo charakterį padiktavo ne tik užsakovų lūkesčiai, bet ir su mišku besiribojantis sklypas. Iš pradžių eklektiškoje aplinkoje architektams norėjosi matyti labai santūrų kubo formos pastatą. Tačiau pailgas sklypas lėmė, kad galiausiai čia iškilo trys tūriai, sujungti stiklo intarpais.

Mūro ir stiklo statinio interjeras pirmiausia įsimena dėl didžiulio erdvės pojūčio ir iš pirmo žvilgsnio sunkiai perprantamų lubų sprendimų. Stikliniai pastato inkliuzai palikti be perdangų, todėl juose esančiame valgomajame ir prieškambaryje atsiveria itin aukštos lubos. Mūrinėse namo dalyse nuspręsta įrengti du aukštus: garažą, virtuvę, svetainę pirmajame ir šeimininkų miegamąjį, vaikų bei svečių kambarius, vonios patalpas – antrajame.

Beveik juoda PVC grindų danga ir tamsios plytos, grakščiai atkartojamos tiek fasade, tiek ant vidinių būsto sienų, kuria šiuolaikišką kontrastą baltoms sienoms ir luboms. Spalvų chaoso leido išvengti ir atidžiai parinkti baldai bei tekstilė, kurie vizualiai tarsi pranyksta santūriame interjere. Didžiausias spalvų pliūpsnis – iš visų keturių namo pusių atsiveriantis vaizdas į kruopščiai puoselėjamą kiemą.

Beje, kuriant interjerą nemažai gaminių į Minską atkeliavo iš Lietuvos. Čia architektai užsakė pagaminti visas vidaus duris. Lietuvoje įsigyta ir grindų danga, įspūdingi šviestuvai, vonios baldų ir santechninės keramikos lydere pasaulyje laikomos bendrovės „Antonio Lupi“ gaminių.

Pernai keli lietuvių architektai buvo pakviesti į Minske surengtas architektūros dienas skaityti pranešimų. Baigdamasis savąjį, G. Natkevičius paskutinėje skaidrėje parodė šio projekto nuotraukų. Pasak jo, dalyviams tai sukėlė nuostabą: „Po pranešimo žmonės vis ėjo prie manęs pasitikslinti: ar jie teisingai suprato, ar tikrai šitoks namas yra Minske?“

Tuo jau neabejoja būrys įkurtuvių, kurias būsto šeimininkai atšventė praėjusių metų vasarą, svečių. Iškilmingos vaišės buvo surengtos Kanų kino festivalio tema su visais reikiamais atributais: raudonu kilimu, vakaro vedėju, fotosesijomis. Į šventę pakviestas kalvis čia pat nukaldino metalinę Palmės šakelę. Šį apdovanojimą į Lietuvą išsivežė svarbiausio „festivalio“ kūrinio – ką tik baigto įrengti namo – architektai.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų