ES išsuks žemės saugiklius

ES išsuks žemės saugiklius

Aistros dėl žemės ūkio paskirties (ŽŪP) žemės įsigijimo ribojimo virė jau ne vie­nus metus. Beveik visi pritarė, kad būtų įvesti saugikliai, o artėjantis referendumas dėl visiško draudimo parduoti žemę užsieniečiams ir juridiniams asmenims, matyt, ir nulėmė, kad šis antieuropietiškas ir verslo plėtrą stabdantis projektas 2014 m. balandį tapo įstatymu. Jį priėmus aistros aprimo mažiau nei metams – jau 2015 m. kovo 26 d. Europos Komisija (EK) viešai paskelbė pradedanti ES teisės pažeidimo procedūrą prieš Lietuvą būtent dėl apribojimų investuoti į ŽŪP žemę. EK prireikė mažiau nei metų susivokti dėl šio įstatymo ydingumo.

Tai, kad EK savo iniciatyva (nesant suinteresuotų asmenų skundo) taip sparčiai imasi lietuviškojo žemės įsigijimo klausimo, gan aiškiai parodo, jog ES teisės pažeidimai akivaizdūs. Apmaudu, kad jie akivaizdūs ne tik EK, bet ir šio įstatymo priėmėjams. Dar 2013 m. pateikus pirmąjį minėto įstatymo projektą ir prasidėjus diskusijoms dėl saugiklių ŽŪP žemei įsigyti, pateikta ir ekspertų komentarų, ir institucijų išvadų, kad prasilenkiama su ES teise. Tad įstatymų leidėjai negalėjo nežinoti, jog šios nuostatos prieštarauja esminiams ES teisės principams – laisvam kapitalo judėjimui tarp ES valstybių narių ir įsisteigimo laisvei, taip pat su šiomis laisvėmis susijusiai gausiai ES Teisingumo Teismo praktikai. Šis teisės aktas nustato daugybę apribojimų, kliudančių ir vietos verslininkams, ir kitų ES šalių piliečiams įsigyti ŽŪP žemės Lietuvoje.

Kadangi įstatymų leidėjas neatsispyrė saujelės rėksmams ir gąsdinimams, dabar turime sunkiai įgyvendinamą ir beveik visiems trukdantį įstatymą.

Kol kas EK užkliuvo tik kvalifikaciniai reikalavimai, kelia­mi žemę įsigyti norintiems asmenims, tačiau neatmestina, kad netrukus dėmesio sulauks ir ES teisei prieštaraujantis draudimas įsigyti daugiau nei 500 hektarų, reikalavimai išlaikyti žemę tam tikrą minimalų laiką, gauti išankstinį Nacionalinės žemės tarnybos leidimą sudaryti sandorį ir kitos ribojančios nuostatos.

EK pradėjus pažeidimo procedūrą prieš Lietuvą dėl įstatymo, kurį priimdami visi žinojo nusižengiantys ES teisei, turime savęs paklausti, kiek verti mūsų kaip šios „teise grįstos bendrijos“ narių įsipareigojimai. Kiekvienąkart, kai akivaizdžiausio sutarto principo – užtikrinti laisvą judėjimą ir nediskriminavimą ES – nepaisoma dėl populistinio spaudimo („neleist išgrobti Lietuvos“) priimant įsipareigojimą pažeidžiantį įstatymą, grįžtama į sovietinę kultūrą ir mentalitetą laikytis teisės tik jeigu stip­resnis priverčia. Būtent taip su tarptautiniais įsipareigojimais elgiasi mūsų kritikuojama didžioji kaimynė Rytuose, nesuprantanti nei savanoriško bendradarbiavimo vertės, nei pagarbos tą bendradarbiavimą užtikrinantiems tarpusavio įsipareigojimams. Ypač ironiška, kad įstatymų leidėjas neatsispyrė saujelės rėksmams ir gąsdinimams referendumu, todėl dabar turime sunkiai įgyvendinamą ir beveik visiems trukdantį teisės aktą, bet netrukus, kai prireiks jį keisti, teisinsimės, neva piktoji ES privertė.

Tad laikas mūsų įstatymų leidėjams išmokti atsilaikyti prieš populistinį erzelį, kai reikalaujama pažeisti ES ar kitus tarptautinius įsipareigojimus. Juk toks nuolaidumas tik leidžia atsirasti dar godesniems reikalavimams, prieštaraujantiems ir sveikam protui, ir viskam, ko buvo sutarta laikytis šaliai tampant Europos valstybių bendruomenės nare („Lietuva – lietuviams“, „grąžinkime mirties bausmę“ ir pan.).

Grįžtant prie EK pradėtos pažeidimo procedūros – Lietuva turi dar mėnesį atsakyti į EK pateiktą oficialių pranešimą, o pažeidimo akivaizdumas leidžia teigti, jog ŽUP žemės įsigijimo tvarką anksčiau ar vėliau reikės pakeisti, kad ji atitiktų ES teisės reikalavimus.

Jeigu politinės valios pažeidimui ištaisyti vėl neatsiras, atskries neigiamas ES Teisingumo Teismo  sprendimas, galiausiai ir baudos (iki 45 tūkst. eurų už kiekvieną dieną, iki bus pašalintas pažeidimas). Kad šiuo ir kitais būsimais atvejais, kai ES teisę pažeidžiančiais įstatymais ginami kieno nors savanaudiški interesai, neturėtume mokėti visi kartu (t. y. iš valstybės biudžeto), dabar pats laikas sukurti „baudų ES fondą“. Ir įmokas į jį reikėtų rinkti iš tų, kurie tokius pakeitimus inicijavo, rėmė, rengė ir už juos balsavo žinodami, kad jie prieštarauja esminiams ES teisės principams, taip pat iš tų kelių, kurie vieninteliai turi naudos iš tokių apribojimų.

Jūsų komentaras

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų