Dolerių audra

Dolerių audra

Tam prireikė šešerių metų, bet laukti buvo verta. Profesionalų bokso šimtmečio kova įvyko ir auksu apliejo visus su ja susijusius asmenis.

Floydas Mayweatheris prieš Manny Pacquiao. Ši grandiozinė kova gegužės 2 d. susprogdins (šį šeštadienio vakarą IQ žurnalas dar buvo spausdinamas, todėl tekste vartojamas būsimasis laikas) visus bokso ir apskritai sporto rekordus. Ir amerikietis, ir filipinietis už vieną akistatą susišluos daugiau pinigų, nei kuris nors pasaulio sportininkas kada nors yra uždirbęs per vienus metus.

Prognozuojama, kad pajamos už vadinamąją šimtmečio kovą gali pasiekti protu nesuvokiamus 500 mln. JAV dolerių. Kaip tai įmanoma?

Rekordų liūtis

Apie F. Mayweatherio ir M. Pacquiao susitikimo mastą kalba smulkios detalės. Vienas pavyzdys – 25 tūkst. dolerių kainuojanti deimantų dulkėmis ir aukso snaigėmis puošta amerikiečio dantų apsauga.

Ringo teisėjas Kenny Bayle­ssas sąskaitą papildys rekordiniais 25 tūkst. dolerių, šalia taškus skaičiuosiantys arbitrai irgi neliks nuskriausti – gaus po 20 tūkst. dolerių.

Šiam įvykiui pagamintas specialus Pasaulio bokso tarybos (WBC) pusvidutinio svorio čempiono diržas, nusagstytas šimtais smaragdų, papuoštas abiejų kovos dalyvių ir legendinio Muhammado Ali atvaizdais ir įvertintas 1 mln. dolerių.

Paminėti skaičiai – tik šios kovos finansinės pusės žiedeliai. Vienas jos šūkių – „Tai pagaliau įvyks“ („It’s finally happening“), tad sukeltas toks ažiotažas, kokio bokso ir apskritai sporto pasaulis dar neregėjo. Kalbama, kad į Las Vegaso „MGM Grand“ areną bus sunku patekti net įprastiems VIP lankytojams, kurių išskėstomis rankomis laukta stebėti bet kurios kitos svarbios profesionalų bokso kovos.

F. Mayweatherio pravardė – Pinigai (Money), o bokso pasaulyje kalbama, kad viskas, prie ko jis prisiliečia, virsta auksu.

Likus dešimčiai dienų organizatoriai į apyvartą paleido tik labai nedidelę dalį bilietų (apie 1000 iš 16,8 tūkst. vietų), bet kosminės kainos (1,5–10 tūkst. JAV dolerių) negąsdina potencialių pirkėjų. Jie pasirengę pakloti dar didesnes sumas pelno ištroškusiems perpardavinėtojams.

Likę bilietai atitenka „Showtime“ ir HBO kanalams, patiems „MGM Grand“ lošimo namams, dvikovos organizatoriams. Viską sudėjus, iš susirinkusios publikos tikimasi susišluoti daugiau nei 70 mln. dolerių ir pagerinti F. Mayweatherio ir Canelo Álvarezo susitikimo rekordą.

Norintiems šimtmečio kovą pamatyti per televiziją taip pat teks paploninti pinigines. HBO ir „Showtime“ po ilgo ir rimto šaltojo karo šią boksininkų akistatą nutarė transliuoti bendromis pajėgomis, o maždaug 4 valandų trukmės paketas kainuos net 89–99 dolerius (didesnė suma – už raiškiąją televiziją). Vis dėlto tikimasi, kad šiuos paketus įsigis net tie, kurie nėra pakvaišę dėl bokso, o ligšiolinis F. Mayweatherio ir Oscaro de la Hoyos rekordas (2,5 mln. parduotų paketų) bus pagerintas bent 0,5 mln.

Kovotojams – liūto dalis

Iki šiol brangiausia bokso istorijoje buvo 2013-ųjų rugsėjį vykusi F. Mayweatherio ir C. Álvarezo kova, kurios bendros pajamos viršijo 200 mln. JAV dolerių. Jau dabar akivaizdu, jog gegužės 2-osios vakarą ir šis rekordas bus nesunkiai nustumtas į šešėlį, nes viliamasi, kad bendros pajamos sieks iki 500 mln. dolerių.

Liūto dalį sudarys TV paketai Jungtinėse Valstijose ir transliacijų teisės užsieniui, bilietų prekyba „MGM Grand“ arenoje, kovos transliacijos JAV kino teatruose. Beje, kalbant apie televiziją, organizatoriai deda daug pastangų, siekdami išvengti piratavimo. Kovos vakarą visą „MGM Grand“ arenos perimetrą stebės samdyti programišiai ir blokuos bet kokius bandymus nelegaliai transliuoti mūšį.

Didžioji dalis pajamų atiteks patiems dalyviams. Pagal išankstinę sutartį F. Mayweatheris gaus 60 proc. (mažiausiai 120 mln. dolerių), M. Pacquiao – 40 proc. (mažiausiai 80 mln.). Tai bus nauji vienos kovos honoraro rekordai. Daug pasako faktas, kad iki šiol per visus metus (!) uždirbti daugiau kaip 100 mln. pavyko tik dviem sportininkams – tam pačiam F. Mayweatheriui ir golfo žaidėjui Tigeriui Woodsui.

Beje, pasidalyti uždarbį po 60 ir 40 proc., taip pat daugelį kitų kovos niuansų padiktavo amerikietis. Taip jam leido elgtis geresni rezultatai ringe ir užsitarnauta verslininko reputacija. F. Mayweatherio pravardė – Pinigai (Money), o bokso pasaulyje kalbama, kad viskas, prie ko jis prisiliečia, virsta auksu.

Nežinomieji ringe

Prie „šimtmečio kovos“ ažiotažo prisideda ne vien tai, kad F. Mayweatheris ir M. Pacquiao pagrįstai laikomi geriausiais savo eros boksininkais. Tiesą sakant, žiūrint iš tokios perspektyvos, ši kova būtų buvusi gerokai įdomesnė 2009 m., kai ir amerikietis, ir filipinietis buvo pasiekę savo zenitą. Tuomet derybos įstrigo dėl įvairių niuansų ir tarpusavio kaltinimų, bet dabar visus nesutarimus, nors ir sunkiai, pavyko išgvildenti, o aštrius kampus – nugludinti.

Kovos išvakarėse F. Mayweatheriui jau 38-eri, o varžovas dvejais metais jaunesnis, tačiau abu išlieka bokso „svaras už svarą“ (pound-for-pound) reitingų vir­šūnėse.

Šimtmečio kovos unikalumą kuria ir tai, kad susitiks kardinaliai priešingų stilių atstovai. F. Mayweatheris yra vienas geriausių, jei ne geriausias, visų laikų gynybinio bokso ekspertas, o M. Pacquiao naudoja tik vieną taktiką – atakuoti, spausti ir niekada nepaleisti priešininko iš savo smūgių zonos.

Būtent dėl šios priežasties aiškaus favorito neturi ir daugelis bokso apžvalgininkų. Net galima sakyti, kad jų nuomonės visiškai skirtingos, nors lažybininkų favoritas vis dėlto bus profesionalų ringuose be pralaimėjimų žengiantis amerikietis.
„Tai bus kova dėl mūsų statuso. Tai bus kova dėl pinigų. Bet svarbiausia, kad tai bus kova dėl aistruolių. Jie to norėjo ir jie tai gauna“, – kalbėjo F. Mayweatheris prieš akistatą, kurios užgniaužęs kvapą laukė visas pasaulis. Ji profesionalų boksą grąžins į dėmesio centrą, nes tokią pinigų audrą galima pamatyti tik tokiame ringe.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų