Detektyvo tiesa

Detektyvo tiesa

Šio teksto žanras svyruoja tarp recenzijos ir reportažo, nes neseniai Kauno „Santaros-Šviesos“ klube apie lietuviškąjį detektyvą diskutuota kaip žanrą, kuris suderina neliteratūrinės tikrovės atspindį ir literatūrinę pramogą. Suprantama, kad daugiausia kalbėta apie naujausią Kazio Almeno detektyvinį romaną „Trispalvė Iljičiui“.

Šioje knygoje rašytojas toliau atskleidžia Kauno milicijos vyresniojo leitenanto Donato Vėbros profesinę biografiją (pradėtą romanu „Sauja skatikų“, pratęstą „Lietingose dienose“ ir „Vaivos juostoje“). Šįkart jis pagrindinį veikėją vaizduoja 1988-aisiais įsibėgėjant „pe­restroikai“ ir kovai už Lietuvos nepriklausomybę. Donatas Vėbra su motina atsiduria prie Šv. Gertrūdos bažnyčios, mitinge, kuriame žūsta žmogus, iš Rusijos atkeltas susideginus Romui Kalantai. Romano intriga daugialypė: nuo paprasto kriminalinio įvykio aplinkybių ir priežasčių narpliojimo iki sovietinio saugumo, armijos įsikišimo į „jautrią“ bylą.

„Santaros-Šviesos“ diskusijoje dalyvavę literatūrologas Darius Kuolys ir istorikas Egidijus Aleksandravičius, provokuodami knygos autorių, formulavo tokią problemą: ar nėra taip, kad sąžiningo rašytojo plėtojamas detektyvo žanras leidžia pasakyti apie mūsų posovietinę tikrovę kur kas daugiau ir prasmingiau nei gausi šių dienų lietuvių poetų ir prozininkų kūryba, kurioje nuo sąlyčio su dokumentine tikrove bėgama kuo toliau, užsidaroma su realybe nesusijusiose fantazijose? Juolab kad daugelio šiuolaikinės lietuvių literatūros kūrėjų fantazija kuria tokius įvykius ir siužeto vingius, kurie tikrovėje niekaip nebūtų įmanomi. K. Almeno „Trispalvė Iljičiui“ šiuo požiūriu yra klasikinis, anglosaksų apsakymų ir amerikietiškojo detektyvo paveiktas pasakojimas, kuriame fantazuojami įvykiai, tikrai galėję vykti 1988 m. Lietuvoje, Kaune. Romanas atskleidžia paradoksalią išvadą, jog detektyvas, kaip pats K. Almenas įvardijo, būdamas nepretenzingas žanras (jokių filosofinių ar poetinių poteksčių jame ieškoti nederėtų), leidžia pasakyti tiesą, kaip gyvenome prieš ketvirtį amžiaus ir tai, kas mums rūpi dabar.

Diskusijoje dalyvavęs buvęs Kauno milicijos ir vėliau policijos komisaras Antanas Gaižauskas, patvirtindamas ir paties rašytojo, ir E. Aleksandravičiaus, ir D. Kuolio teiginius, papasakojo gausybę savo profesinės praktikos atvejų ir veiklos aspektų, kurie rodo, kad K. Almeno romane pavaizduota ir minimaliai perkurta drama išties yra labai arti to, kas vyko XX a. devintojo dešimtmečio Kaune ir šio miesto milicijoje.

K. Almeno „Trispalvė Iljičiui“, kad ir kaip su tuo nesutiktų pats autorius, yra daugiasluoksnis pasakojimas, nes vaizduojama tikrovė – nevienamatė. Suprantama, jog romanas baigiasi optimistine gėrio pergale, privaloma pagal detektyvo žanro reikalavimus. „Trispalvė Iljičiui“ palieka atvirą klausimą: ar dabar įmanomas kovotojo už tiesą Donato Vėbros tipo personažas literatūroje apie mūsų gyvenamą laikotarpį, o ne vien apie Atgimimo pradžią. Ir pagaliau ar galimas toks kovotojas už tiesą ne vien literatūroje, bet ir tikrame, cinizmo pritvinkusiame Lietuvos socialiniame, politiniame, juridiniame gyvenime?

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų