Demokratai laimėjo mūšį, bet ne karą

Demokratai laimėjo mūšį, bet ne karą

Šimtai tūkstančių JAV viešojo sektoriaus darbuotojų jau gali sugrįžti į darbą po to, kai spalio 17 d. išvakarėse prezidentas Barackas Obama pasirašė įstatymą, kuriuo nutraukiamas 16 dienų trukęs JAV vyriausybės uždarymas. Prezidentui ir Kongresui taip pat pavyko susitarti dėl didesnio skolos limito, tačiau atrodo, kad tokia baigtis tėra problemos nukėlimas į netolimą ateitį.

Spalis atnešė daug išbandymų JAV vyriausybei ir B. Obamai: pirmiausia, respublikonams ir demokratams nepavykus susitarti Kongrese dėl prezidento sveikatos priežiūros iniciatyvos, vadinamosios „Obamacare“, JAV buvo priverstos iš dalies uždaryti vyriausybę ir šimtus tūkstančių viešojo sektoriaus darbuotojų išsiųsti neterminuotų atostogų. Kita problema, kuri neišvengiamai artėjo ir pasiekė kulminaciją spalio 16 d. vakarą, buvo klausimas dėl JAV skolos limito, kurį pasiekusi valstybė nebebūtų galėjusi vykdyti finansinių įsipareigojimų. Nors pastarasis skolos limitas – 16,669 trln. JAV dolerių – buvo pasiektas dar gegužę, JAV iždas kol kas turėjo priemonių, kuriomis naudojantis buvo įmanoma sumokėti skolas bei įvykdyti įsipareigojimus iki spalio pabaigos. Tačiau pasibaigus šiam mėnesiui finansiniai ištekliai būtų visiškai išsekę. Susiklosčiui šiai beprecedentei situacijai ekonomistai galėjo tik spėlioti, koks likimas būtų ištikęs pasaulines rinkas. Aišku viena – tai būtų sukėlę didelius finansinius svyravimus pasaulio rinkose ir palūkanų normos šuolį. Taip pat daug žalos būtų buvę padaryta didžiausiems JAV skolos savininkams – bankininkystės centrams Karibuose, naftos eksportuotojams – Venesuelai, Iranui, Irakui, Saudo Arabijai ir kt., taip pat Brazilijai ir ypač Japonijai, kurios įsigyta JAV skolos dalis (1,14 trln. dolerių), nors ir nepralenkia Kinijos (1,27 trln. dolerių), būtų lygi 20 proc. metinio šalies BVP ir keltų rimtą grėsmę ekonomikos stabilumui.

Viena vertus, nerimauti dėl susiklosčiusios situacijos JAV turėjo pagrindo. „The Economist“ duomenimis, nuo 1980-ųjų šalies skolinimosi mastas tik augo. 2007 m. finansų krizė sudavė skaudų smūgį jos finansų sektoriui, skirtumas tarp vyriausybės gaunamų pajamų ir išlaidų dar labiau padidėjo. Nors ir buvo imtasi priemonių, siekiant stabilizuoti situaciją finansų sektoriuje, gilios recesijos išvengti nepavyko. Dėl to 2008 ir 2009 m. JAV skolos ribos iš viso buvo keičiamos keturis kartus.

Kaip skelbia Kongreso Biudžeto biuras, šiuo metu valstybės skola sudaro 73 proc. BVP, tai du kartus daugiau nei buvo 2007-ųjų pabaigoje. Tačiau galima prisiminti, kad nuo pat 1962 m. iki šių dienų JAV skolos ribos buvo didinamos net 77 kartus, ir šie sprendimai, priimti tiek respublikonų, tiek demokratų, dauguma atvejų išėjo į naudą šaliai ir padėjo išvengti didesnių finansų krizių. Tad kodėl būtent dabar JAV atsidūrė ties šia pavojinga riba?

Vienas galimų atsakymų – Respublikonų partija neberado kitų priemonių, kaip pasipriešinti naujajam B. Obamos sveikatos priežiūros projektui. Jam įsigaliojus, valstybinį sveikatos draudimą įgytų iki 15 proc., arba 50 mln., visų amerikiečių, o privatų sveikatos draudimą turintiems piliečiams būtų suteikiama papildomų nemokamų paslaugų. Skolos padidinimo vetavimas taip pat yra buvęs veiksmingas politinis ginklas, kurį dar George’o W. Busho kadencijos metais naudojo ir pats B. Obama. Tačiau yra nemažai kritikų, kurie tokius respublikonų veiksmus vertina kaip užsispyrusį siekį žūtbūt sukliudyti prezidento siūlomam sveikatos priežiūros projektui, net neieškant kompromiso ir vedant į pražūtį JAV bei pasaulio ekonomiką.
Tyla prieš dar vieną audrą?

Spalio 16 d. vakare JAV ir visas pasaulis galėjo atsikvėpti šiek tiek lengviau – susitarta dėl skolos limito padidinimo bei vyriausybės darbo atkūrimo. B. Obamai pavyko išsiderėti, kad skolos ribos būtų pakeltos iki 2014 m. vasario 7 d. Tai reiškia, kad, preliminariais skaičiavimais, kita JAV finansiniams įsipareigojimams lemtinga data bus kitų metų birželis ar liepa. Prezidentas kalboje, kurią sakė Baltuosiuose rūmuose vos pasirašęs susitarimą, patikino, kad JAV atsigaus po to, kai 16 dienų buvo uždaryta vyriausybė, taip pat pabrėžė, jog „priemonės, kuriomis tvarkomi reikalai šiame mieste, turi pasikeisti, o politikai privalo nustoti klausyti tų, kurie siekia pasipelnyti iš konflikto, ir verčiau susikoncentruoti į ekonomikos augimą bei atsakingą biudžeto sudarymą“.

Susitarimą galima laikyti bent laikina B. Obamos pergale prieš Respublikonų partiją bei teigiamu ženklu pasaulio rinkoms. Laikinas susitarimas yra geriau nei jokio. Tačiau iš esmės jis neišsprendžia pagrindinės problemos – respublikonai vis dar nepatenkinti naujajame biudžete numatytomis išlaidomis B. Obamos sveikatos priežiūros projektui ir labai tikėtina, kad priartėjus  dienai, kai vėl bus kalbama apie skolos limito padidinimą, jie imsis panašių veiksmų kaip ir spalio pradžioje. Tačiau vis dėlto politiniam konsensusui dar yra laiko – šis demokratų ir respublikonų sandoris apima ir susitarimą suformuoti politinę grupę, kurią sudarytų abiem partijoms priklausantys Kongreso nariai. Šioje grupėje būtų aptariami būsimojo biudžeto ir išlaidų klausimai. Tad teoriškai dar yra vilties, kad iki vasario pradžios partijoms pavyks išspręsti nesutarimus ir bus išvengta tokios pasaulio ekonomikai grėsmingos situacijos, kokia buvo susidariusi prieš kelias dienas. Tačiau taip pat akivaizdu, kad nė viena pusė nebus linkusi lengvai nusileisti ir sudėti ginklų šiame politiniame mūšyje.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų