Dar ne vakaras

Dar ne vakaras

Karjeros saulė – zenite. Bene geriausios sportinės formos nuo žaidimo Rusijoje laikų esantis vidurio puolėjas Robertas Javtokas tapo viena svarbiausių Kauno „Žalgirio“ figūrų.

Neseniai 34-ąjį gimtadienį atšventęs 211 cm ūgio vidurio puolėjas net per aštuonis iš eilės Eurolygos mačus surinko dviženklį taškų skaičių. Per reguliarųjį sezoną tokių rungtynių buvo vos trejos.

„Nemanau, kad 34 metai jau saulėlydis. Šarūnui Jasikevičiui 38-eri, bet jis vis dar kruta. Tiesiog turiu noro, – žurnalui IQ tvirtino R. Jav­tokas. – Praėjusiais metais po operacijos buvo sunku, šiemet truputį jaučiu jos padarinius, tačiau tikiuosi, kad vasarą situacija dar pagerės.“

Rezultatyvumu šiaulietis šešioliktuko etape nusileidžia tik trims elitiniams Eurolygos vidurio puolėjams: Ante Tomičiui („Barcelona“), Nenadui Krstičiui (Maskvos CSKA) ir Zoranui Ercegui (Stambulo „Galatasaray“).

Lietuvis antrame Eurolygos etape aikštelėje praleidžia vidutiniškai po 28 minutes, pelno po 12,4 taško, atkovoja po 4,9 kamuolio, blokuoja po 1,2 metimo ir surenka po 15,6 naudingumo balo. Palyginti su reguliariuoju sezonu, jo rezultatyvumas ir naudingumas išaugo dvigubai – nuo 6,3 taško ir 7,5 naudingumo balo per mačą.

„Susikaupėme, pradėjome vieni kitais labiau pasitikėti, gaunu daugiau perdavimų. Manau, kad išėjus abiem broliams tapau svarbesne komandos dalimi“, – kalbėjo R. Javtokas.

Rezultatyvumu R.  Javtokas šešioliktuko etape nusileidžia tik trims elitiniams Eurolygos vidurio puolėjams.

Dar vienas įdomus pokytis žiūrint į šio krepšininko statistiką – tritaškiai. Pačiame karjeros įkarštyje vos kas antrą baudos metimą pataikydavęs aukštaūgis dabar gerbėjus džiugina ne tik 76,9 proc. tikslumu, bet ir tolimais metimais.

Per pastaruosius keturis sezonus (2009–2013 m.) vidurio puolėjas Eurolygoje išmetė iš viso septynias tolimas bombas, tačiau vien per šį sezoną jis paleido dešimt tokių metimų. Tikslą pasiekė trys iš jų (30 proc.).

„Kad nemetu, nereiškia, jog nepataikau. Tikrai neturiu medinės rankos. Jeigu kiti manimi netiki, tai jų problemos, – tvirtino R. Javtokas. – Nesu snaiperis, kuris nuolat meta, bet būdamas laisvas ar iki atakos pabaigos likus kelioms sekundėms leidžiu sau pabandyti išmesti. Nepiktnaudžiauju. Jeigu įkrenta, leidžiu sau mesti dar kartą.“

Į rinktinę – šviežiomis kojomis

Daugelis krepšinio specialistų R. Jav­toką anksčiau įvardijo kaip tikrą ramstį gynyboje, o dabar varžovai turi ne tik rūpintis, kaip įveikti geležinę krepšininko sieną, bet ir kaip apsiginti nuo jo.

Žurnalas IQ aiškinosi, kurie varžovai pačiam R. Javtokui yra neparankiausi.

„Visada sunkiau žaisti su fiziškai stipriais ir mobiliais vidurio puolėjais. Tiek gynyboje, tiek puolime, – neabejojo aukštaūgis. – Porą dienų prieš rungtynes analizuoji varžovą, pažiūri jo statistiką, o prieš išeidamas į aikštę išsikeli tam tikrus tikslus. Save motyvuoju prieš kitus „centrus“. Nenoriu leistis būti sutryptas. Visada siekiu įrodyti galįs žaisti geresnėje komandoje ir aukštesnio lygio krepšinį. Tas noras galbūt ir padeda kovoje su kitais tikrai gerais varžovais.“ „Žalgiriui“ šį sezoną Eurolygoje liko sužaisti ketverias rungtynes (kai žurnalas buvo rengiamas spaudai), kuriose R. Javtokas susigrums su Senajame žemyne jau pripažintais vidurio puolėjais Sofokliu Schortsaničiu (Tel Avivo „Maccabi“), Richardu Hendrixu (Krasnodaro „Lo­komotiv“), Z. Ercegu (Stambulo „Galatasaray“), Joffrey Lauvergne’iu (Belgrado „Partizan“) ir Ioanniu Bourousiu (Madrido „Real“).

Puikiais rezultatais džiuginantis R. Javtokas tikisi dar labiau pagerinti savo žaidimą: „Dar yra daug kas, ką norėčiau patobulinti, ypač fizines savybes. Vasarą stengsiuosi atgauti jaunesnes kojas, o su tuo, manau,  pagerės ir žaidimas.“

2012 m. vasarą krepšininkui lūžo pėda, o po operacijos nežaidė apie pusę metų. Jis grįžo į aikštelę, tačiau prireikė nemažai laiko, kol žalgirietis pradėjo demonstruoti solidžius rezultatus.

Nors praėjusią vasarą Lietuvos rinktinėje užleido vietą Jonui Valančiūnui ir Darjušui Lavrinovičiui, šiemet R. Javtokas mes rimtą iššūkį visiems pretendentams į pagrindinio vidurio puolėjo vietą nacionalinėje komandoje, kuri kovos Ispanijoje vyksiančiame pasaulio čempionate.

Žaidžia geriau, kai pralaimi

„RealGM“ ir „SportIN“ analitikas Erildas Budraitis apie R.  Javtoką

R. Javtoko rezultatai gerėjo pasikeitus vaidmeniui. Visų pirma, 2013–2014 m. sezono nevertinčiau kaip vientiso darinio ir išskaidyčiau jį į dvi dalis. Spalį ir lapkritį Robertas pelnydavo po 5 taškus, atkovodavo 5 kamuolius ir blokuodavo po mažiau nei 0,5 metimo per rungtynes žaisdamas po 20 minučių.

Kuklūs skaičiai atspindėjo krepšininko žaidimą: pasyvus puolime (vidutiniškai tik 5 metimai per rungtynes), gynyboje ir susitaikęs su pasyviu veterano bei mokytojo vaidmeniu, kurį atliko pastaruosius trejus metus. Rezultatai pagerėjo sausį ir vasarį (12 taškų ir 5 atkovoti kamuoliai), kai visiems tapo aišku, kad jaunimas neišgelbės „Žalgirio“, ir R. Javtokas yra vienas iš keturių geriausių komandos žaidėjų.

Jei kalbėtume apie puikų vidurio puolėjo baudų pataikymą, pagrindinė priežastis – atstovavimas pralaiminčiai komandai ir atsipalaidavimas. Geriausia iliustracija – R. Javtoko baudų pataikymo procentas, kai „Žalgiris“ laimi ir ne. Kai komanda triumfuoja (13 rungtynių), o tai reiškia įtampą, dažnai lygią kovą ir baudų metimų svarbą, Robertas pataiko 58 proc., kai kauniečiai atsilieka (16 rungtynių) – net 91 proc. baudų metimų. Kalbant paprasčiau, dažniausiai R. Javtokas neklysta nuo baudų metimų linijos, kai nėra įtampos ir baudų metimų kaina nėra pergalė.

Be to, pirmą kartą mažiausiai per pastaruosius dešimt metų jis žaidžia pralaiminčioje komandoje – tokios nebuvo 2011–2013 m. sezonų „Žalgirio“, Valensijos „Basket“, Maskvos srities „Chimki“ ekipos, taip pat Lietuvos krepšinio rinktinė. Tad geresni asmeniniai rezultatai, manau, labiau susiję su palankiai krepšininkui susiklosčiusiomis aplinkybėmis, svarbesniu vaidmeniu, o ne su didžiuliu asmeniniu tobulėjimu. Būtų įdomu pamatyti R. Javtoką žaidžiantį laiminčioje komandoje, bet tuomet rezultatai greičiausiai grįžtų į įprastą lygį.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų