Brangus pirkinys

Brangus pirkinys

Vasario pabaigoje naujienų antraštėse vėl linksniuotas naujas rekordinis „Facebook“ pirkinys, už kurį bendrovė nepagailėjo 19 mlrd. JAV dolerių.

 

Ji už rekordinę sumą įsigijo žinučių siuntimo programėlę „WhatsApp“. Tai brangiausias pirkinys informacinių technologijų srityje per daugiau nei dešimtmetį. Sandoris sudaro maždaug dešimtadalį bendrovės „Facebook“ vertės.

Kodėl „WhatsApp“ tokia vertinga? Ši su skirtingomis telefonų operacinėmis sistemomis veikianti programėlė vartotojams leidžia siųsti trumpąsias žinutes naudojant interneto ryšį. Tai kur kas pigesnė alternatyva įprastiems per mobiliojo ryšio tinklą siunčiamiems pranešimams.

„WhatsApp“ naudojasi daugiau kaip 450 mln. žmonių visame pasaulyje, programėlė itin paplitusi Azijoje, kur trumposios žinutės palyginti brangesnės negu Vakarų šalyse.

„Facebook“ greičiausiai domina galimybė tokiu būdu gerokai išplėsti vartotojų skaičių ir viršyti simbolinę 1 mlrd. ribą. Dar vienas svarbus aspektas yra vartotojų įsitraukimo rodiklis. „WhatsApp“ naudotojai šiek tiek lojalesni už socialinio tinklo vartotojus, pirmieji žinučių paslauga naudojasi reguliariau. „Facebook“ šiuo įsigijimu turi galimybę ne tik gerokai išplėsti vartotojų gretas, bet ir padidinti jų aktyvumo rodiklius – tai gali būti svarbu siekiant pritraukti dar daugiau reklamos.

Aišku, daugiausia iš šio milžiniškos vertės sandorio turėtų išlošti du „WhatsApp“ programėlės kūrėjai – Brianas Actonas ir Janas Koumas. Jiems turėtų atitekti 4 mlrd. JAV dolerių grynaisiais ir dar 15 mlrd. JAV dolerių vertės akcijų, abu bus įtraukti į „Facebook“ vadovybę.

Kitas įdomus faktas apie šios programėlės kūrėjus – jie yra buvę „Yahoo!“ darbuotojai: iš šios bendrovės abu pasitraukė 2007 m. ir po dvejų metų įkūrė „WhatsApp“. Kaip yra teigęs J. Koumas, jis siekė sukurti paprastą programėlę, kuri būtų be reklamų ir kitų paslėptų „saldainių“, leistų žmonėms pigiau siųsti trumpąsias žinutes. Todėl ja pirmus metus galima naudotis nemokamai, vėliau metinis mokestis siekia 1 JAV dolerį.

Grįžtant prie rinkos rekordų, didžiausios vertės sandoriu istorijoje laikomas per vadinamąjį „dot-com“ burbulą įvykęs dviejų JAV bendrovių „Time Warner“ ir AOL susijungimas, kuris tuo metu įvertintas net 160 mlrd. dolerių.

Atsižvelgiant į vartotojų skaičių ir „WhatsApp“ vertę, tai nėra brangiausiai įkainota tokio tipo paslauga rinkoje. Vienas šios programėlės vartotojas „kainuoja“ 42 JAV dolerius. Pagal trumpųjų žinučių skelbimo paslaugą siūlančios „Twitter“ rinkos vertę ir aktyvių vartotojų skaičių, kuris siekia apie 200 mln., minėtas rodiklis sudaro 120 JAV dolerių.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų