Be pertvarų ir prietarų

Be pertvarų ir prietarų

Palėpėje įrengtas butas gerokai palengvina užduotį siekiantiems gyventi nestandartiškai. O taip pat sukelia nemažai galvosūkių architektams. Viktorija Vitkauskaitė dairosi po naują studijos YCL realizuotą projektą ir domisi, kaip netradicinės erdvės keliamus iššūkius pavyko paversti sėkmingais sprendimais.

Autentiškas seno mūro sienos fragmentas – bene vienintelė užuomina, bylojanti, kad veiksmas vykstaVilniaus senamiestyje. Nors gal tiksliau būtų sakyti – senamiesčio padangėse. Rekonstravus seną namą buvo įrengta nauja palėpė, kurią apibūdindami architektai neišvengia tokių formuluočių kaip „šlaitų nelygiagretumas“ ir „konstruktyvinis chaosas“.

Priešingai nei kaprizinga erdvė, šio būsto savininkas architektams jokių komplikuotų staigmenų nepateikė. Su projekto užsakovu YCL studijai jau buvo tekę dirbti anksčiau. Architektai žinojo didžiausią kliento lūkestį – norą gyventi nestandartinėje erdvėje. Savo ruožtu užsakovas galėjo būti ramus, kad jo vizijos bus įgyvendinti su kaupu.

Didžiausia šio 64 kv. m. naudingojo ploto būsto staigmena – jokių pertvarų ir durų, išskyrus vonios kambarį. Namą rekonstravusių specialistų sumanymo būta kitokio: čia ketinta įrengti standartinį trijų kambarių butą su atskira virtuve ir tamsiu sanitariniu mazgu. Tačiau YCL, atsižvelgdami į kliento pageidavimus, atsisakė pertvarų ir būstą pritaikė maksimaliam dviejų žmonių gyvenimo komfortui. Todėl dabar visame būste tėra vienintelės durys, ir tos – matinio stiklo: taip į holą patenka šviesos, sklindančios pro vonios kambario stoglangį. „Pakliuvo tikrai „nelietuviškas“ klientas“, – apie neįprastą užsakovo norą atsisakyti bet kokių pertvarų juokavo YCL architektas Tautvydas Vileikis.

Jis neslėpė, kad palėpės erdvė sukuria daugiau iššūkių, reikalaujančių nestandartinių sprendimų, todėl ir laiko tokiems projektams tenka skirti daugiau. Įrengiant šią palėpę taip pat teko išnaikinti tipinius tokių pastogėse įrengtų patalpų trūkumus: sunkiai panaudojamą plotą prie sienų nuolydžio, netaisyklingas erdves ir slegiantį įspūdį. „Manau, pavyko su tuo susidoroti“, – kukliai sako architektas.

Tiek vizualiai, tiek ir realiai erdvę paaukštino pasirinkti sprendimai: paprastai slepiami konstrukcijų elementai buvo atidengti, be to, tinkamai pasirinktos spalvos ir apšvietimas. Tamsios spalvos degintos parketlentės kontrastuoja su šviesiomis lubomis ir blizgiais baltų baldų paviršiais.

Sumaniai išnaudota ir erdvė patalpos kraštuose. Hole dėl inžinerinių įrenginių sumažėjo drabžinė, bet atsirado galimybė rečiau naudojamus daiktus perkelti į žemiausiose būsto vietose įrengtas spintas. Perimetrinė baldų linija vizualiai susilieja su būsto sienomis. Tiesa, žemiausiose būsto vietose buvo numatyta įrengti radiatorius. Tačiau jie būtų trukdę įrengti beveik nepastebimas ir itin funkcionalias spintas, todėl buvo pasirinktas grindinis šildymas.

Intymiausią namų patalpą – miegamąjį – nuo bendrosios zonos simboliškai skiria tik pertvara su židiniu. Nors nestandartinė miegamojo erdvė iš tiesų verta būti rodoma, o ne slepiama už amžinai uždarų durų, lakesnės vaizduotės architektai čia turėtų išgirsti anoniminių interneto komentatorių ūžesį. O kaip su virtuvės kvapais, o kaip su šviesa, sklindančia iš svetainės – juk bus „neįmanoma miegoti“? Architektas T. Vileikis pripažįsta, kad iš dalies tokie gąsdintojai gali būti teisūs. Tai yra, būtų teisūs, jei tokiame būste imtų gyventi, pavyzdžiui, gausesnė šeima, kurios nariai keliasi, gulasi, valgo ir ilsisi skirtingu režimu.

„Šiuo atveju butas pritaikytas ne daugiau kaip dviems žmonėms supratingai gyventi. Maistas bus gaminamas retai, o kvapus sugaudys geras gartraukis. Nepamirškime, kad būste gyvename dėl savęs, o ne dėl svečių ar kitų nuomonės“, – priminė architektas.

Tačiau ir svečiams šiame bute yra kur paganyti akis. Ir ne tik į už lango besistiebiančių Senamiesčio bažnyčių bokštus. Stilingi minkštasuoliai, originalūs šviestuvai, kone patalpos viduryje įkomponuotas židinys santūrių spalvų interjere pirmiausia patraukia akis, kaip ir išmoningai eksponuojama sportinių batelių kolekcija. Ar tai – užuomina į buto savininko profesiją? „Deja, ne, greičiau į hobį. Šiuo atveju, manome, tai puošia ir intriguoja“, – sako T. Vileikis.

Baldai, šviestuvai ir kiti interjero akcentai šiuos namus pasiekė skirtingais keliais. Pavyzdžiui, valgomojo baldų komplektas bei retro stiliaus šviestuvai buvo įsigyti populiariojoje interneto parduotuvėje Ebay. Tiesa, garsaus suomių architekto ir dizainerio Eero Saarineno sukurtą valgomojo komplektą teko restauruoti Lietuvos meistrams. Kokybės liniją tęsia dizainerio Pascalio Mourgue kurti minkštasuoliai iš salono „Ligne Roset“.

Reziumuodamas naujausią YCL kūrinį T. Vileikis sako, kad pirmiausia šis projektas patiems architektams buvo išskirtinis  ne dėl netradicinės erdvės, kurią reikėjo suvaldyti, bet dėl kliento – atviro idėjoms ir turinčio išlavintą estetikos pojūtį: „Geras rezultatas visuomet priklauso nuo abiejų pusių tarpusavio pasitikėjimo“.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų