Baimės mažiau, patrauklumo daugiau

Baimės mažiau, patrauklumo daugiau

Praėję metai Baltijos šalių įmonių įsigijimų ir susijungimų (angl. M&A) rinkoje buvo aktyvūs, pasižymėjo didele sandorių gausa ir verte. Pastaruoju metu matome ne tik pagausėjusias investicijas į besikuriančius verslus, bet ir nemažai stambių įsigijimų ir susijungimų sandorių, kuriais rizikos kapitalo fondai arba strateginiai investuotojai įsigyja stiprias pozicijas savo rinkose turinčius ūkio subjektus („Cgates“, „Lietuvos draudimas“, „Alita“, „Ecoservice“, „Finasta“ ir kt.).

Išskirtinis 2014 m. bruožas – sandorių gausa finansų sektoriuje visose Baltijos šalyse („Lietuvos draudimo“, „Finastos“ ir „Citadele“ bankų įgijimai; tendencija išlieka ir 2015 m. pradžioje – pasirašytas PZU verslo Lietuvoje įgijimo sandoris), taip pat didelis sandorių skaičius telekomunikacijų sektoriuje Lietuvoje, susijęs su vietos operatorių įgijimais, kuriuos „Cgates“ atliko, iki buvo pradėtas jos pačios pardavimo procesas. Kitas specifinis sandorių rinkos aspektas Lietuvoje – pirmieji sandoriai, sudaromi Konkurencijos tarybai įpareigojus ūkio subjektus parduoti dalį verslo tam, kad būtų duotas leidimas vykdyti koncentraciją.

Nepaisant pakitusios geopolitinės situacijos ir ES šalių ūkius vis dar slegiančių sunkumų, 2014 m. fiksuotas šalies įsigijimų ir susijungimų rinkos aktyvumas apsukų nemažina iki šiol ir leidžia tikėti, kad 2015 m. Lietuvos įsigijimų ir susijungimų rinkoje taip pat nebus ramūs. 2015 m. pradžia stebina neįtikėtinu aktyvumu, pvz., vasario antrą savaitę „Gjensidige“ pasirašė PZU įmonės Lietuvoje įgijimo sandorį, baigti 100 proc. „Cgates“ ir 25 proc. „Ecoservice“ akcijų įgijimo sandoriai, taip pat „Sofa Brands“ verslo Lietuvoje įgijimo sandoris, Lenkijos subjekto „Mezzanine Management“ valdomo fondo investicija į šaldymo įrangos gamintoją „Freor LT“. Teigiamos tendencijos fiksuojamos ir Latvijoje bei Estijoje, kurios rodikliai atsigaunant Suomijos ekonomikai taip pat turėtų pagerėti.

Nors jau kuris laikas galima išgirsti svarstymų, kad su Rusija susijusi įtampa regione ir vienam pagrindinių Lietuvos eksporto partnerių taikomos sankcijos turėtų neigiamai paveikti Lietuva besidominčių verslininkų investavimo planus, iki šiol šios niūros prognozės neišsipildė. Tai, kad investuotojai vis dar pasirengę prisiimti padidėjusią investavimo Lietuvoje riziką, veikiausiai lemia bent keletas priežasčių. Visų pirma, mūsų ekonomika ES kontekste atrodo gana sveika (palyginti žemas viešosios skolos lygis, sparčiai mažėjantis nedarbas ir vis dar palyginti pigi darbo jėga, vienas sparčiausių ES ekonomikos augimo rodiklių), o tai mažina investuotojų baimę dėl šalies sugebėjimų ilgalaikėje perspektyvoje išlikti konkurencingai ir vykdyti įsipareigojimus, taip pat didina mūsų rinkos patrauklumą.

Didesnes investicijas regione lemia ir ES institucijų vykdoma ekonomikos skatinimo programa, dėl kurios tradiciškai saugiomis laikomos investavimo priemonės tapo mažai patrauklios, o laisvų lėšų turinčios įmonės (tarp jų yra ir dalis nemažas atsargas po ekonomikos krizės sukaupusių šalies bendrovių) verčiamos ieškoti rizikingesnių, tačiau ir galinčių atnešti daugiau grąžos, kapitalo panaudojimo būdų. Be šių ES institucijų veiksmų, nemažą poveikį įsigijimų ir susijungimų rinkai turi ir dėl šalies įmonių brandos po truputį prastėjančios rinkos dalyvių organinio augimo perspektyvos, skatinančios ūkio subjektus ieškoti įsigijimų galimybių, taip pat iš ES struktūrinių fondų regione jau veikiantiems rizikos kapitalo investicijų fondams skiriamos lėšos, kuriomis tikslingai skatinamos rizikos kapitalo investicijos į Baltijos šalių įmones ir didinama pačios įsigijimų ir susijungimų rinkos paklausa. Atsižvelgdami į visas paminėtas aplinkybes, galime pasidžiaugti, kad kasmet „Bloomberg“ investuotojams sudaromame perspektyviausių ribos rinkų (angl. frontier markets) sąraše Lietuva šiemet atsidūrė 4 vietoje ir nusileido tik Saudo Arabijai, Estijai ir Slovakijai.

Parengta specialiai konferencijai „Baltic M&A Outlook 2015“.

Užs. Nr. 15a-232

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų