Azerbaidžanas, Rusija ir Rytų partnerystė

Azerbaidžanas, Rusija ir Rytų partnerystė

Praėjus beveik dviem savaitėms po to, kai Maskvoje buvo mirtinai sužeistas Rusijos pilietis Jegoras Ščerbakovas, nusikaltimu įtariamas imigrantas iš Azerbaidžano Orkhanas Zeinalovas vis dar laukia teisėjų verdikto. Šis įvykis ir po jo kilusios riaušės tapo dar viena politine priemone, kurią Maskva gali panaudoti prieš Rytų partnerystės programoje dalyvaujančias šalis.

Neramumai Biruliove, pietiniame Maskvos rajone, kilo spalio 13-osios naktį, praėjus kelioms dienoms po to, kai buvo mirtinai sužeistas J. Ščerbakovas ir pasigirdo įtarimų, kad nusikaltimą įvykdė imigrantas iš Azerbaidžano O. Zeinalovas.

Tuomet būrys nacionalistų patraukė į daržovių turgų, kuriame dirba daug atvykėlių iš buvusios Sovietų Sąjungos šalių. Kaip pranešė Azerbaidžano spauda, riaušėse dalyvavo maždaug tūkstantis žmonių, kelis šimtus jų sulaikė policija. Vėliau Rusijos policininkai per, jų žodžiais tariant, „prevencinį reidą“ sulaikė 1200 imigrantų, dirbančių minėtame turguje. Panašus reidas, per kurį sulaikyta dar 80 imigrantų, buvo surengtas ir Maskvos šiaurėje.

Po šių neramumų Rusijos migracijos biuro atstovai įspėjo apie galimas nacionalistų atakas, o imigrantų bendruomenės sunerimo dėl potencialių policijos reidų, kuriais esą bus siekiama nuslopinti nacionalistines nuotaikas šalyje.

Tiesa, O. Zeinalovas vėliau prisipažino nužudęs rusą, bet teigė, kad tai buvo savigyna.

Gyventojams iš Centrinės Azijos ir Kaukazo regionų nereikia vizos į Rusiją įvažiuoti. Todėl dauguma jų vyksta į šią šalį, norėdami pabėgti nuo didelio nedarbo gimtinėje. Rusijoje jie esą neretai įsidarbina nelegaliai.

Oficialiais duomenimis, šioje šalyje iš viso gyvena ir nelegaliai dirba 2 mln. imigrantų. Tačiau manoma, kad jų gali būti gerokai daugiau. Nelegalūs darbininkai sukuria palankias sąlygas klestėti šešėlinei ekonomikai, paremtai kyšiais, korupcija ir nelegalių dokumentų platinimu.

Tokia situacija kelia gyventojų pasipiktinimą. Po minėtų incidentų opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas savo interneto svetainėje paskelbė peticiją, raginančią įvesti vizas atvykėliams iš Centrinės Azijos bei Pietų Kaukazo regionų. Anot jo, 84 proc. pasisakiusių palaikytų tokį sprendimą.

Baku reakcija

Praėjus kelioms dienoms po neramumų Biruliove, dar vadinamame mažuoju Baku, Maskvos policija sulaikė nužudymu įtariamą O. Zeinalovą. Azerbaidžano vyriausybė pranešė esanti pasiruošusi suteikti jam reikalingą teisinę pagalbą.

Azerbaidžano užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Elmanas Abdullayevas patvirtino, kad su sulaikytuoju Rusijos pareigūnai elgėsi nederamai. Be to, kaip pranešė „Reuters“, buvo pažeista nekaltumo prezumpcija, nes įtariamasis tiek pareigūnų, tiek Rusijos žiniasklaidos buvo vadinamas nusikaltėliu nė nesulaukus teismo nuosprendžio.

Azerbaidžano parlamente pasigirdo raginimų skirti daugiau dėmesio nelegaliai į Rusiją atvykusiems azerbaidžaniečiams, kurių skaičius, neoficialiais duomenimis, gali siekti 200 tūkst.

Azerbaidžane įkurta Karabako išlaisvinimo organizacija (KIO) Rusijos ambasadai šalyje išsiuntė pranešimą, kuriame smerkia išpuolius prieš tautiečius Rusijoje. KIO perspėjo, kad prieš Azerbaidžane gyvenančius rusus bus imamasi „adekvačių priemonių“, jei šie veiksmai nesibaigs, kaip praneša portalas Haqqin.az.

1989 m. surašymo duomenimis, Azerbaidžane gyveno 392 tūkst. rusų. 2009 m. duomenimis, jų skaičius siekė 119 tūkst.

Bendradarbiavimo klausimas

Reaguodama į įvykius Maskvoje, Azerbaidžano bendruomenė Rusijoje išreiškė užuojautą dėl J. Ščerbakovo mirties ir priminė, kad abi šalys yra svarbios viena kitai. Tačiau atrodo, jog tarptautinėje arenoje klostosi kitokio pobūdžio santykiai, nei norėtų abiejų valstybių etninių mažumų bendruomenės.

Lapkričio 28 ir 29 d. Vilniuje vyks Rytų partnerystės viršūnių susitikimas. Akademikas iš Azerbaidžano Bakhtiyaras Aslanbaylis interviu, duotame naujienų portalui „The Lithuanian Tribune“, neslėpė, kad šalis jaučia Rusijos spaudimą. Mat Azerbaidžano vykdoma politika, orientuota į glaudesnį bendradarbiavimą su ES, keičia nusistovėjusį status quo šalies santykiuose su Rusija.

Akivaizdu, kad ši nenori paleisti Azerbaidžano ir kitų buvusių Sovietų Sąjungos šalių iš savo įtakos sferos ir bando užkirsti kelią joms artėti prie ES. Bet daryti įtaką šioms valstybėms Rusijai gali būti sunkiau nei anksčiau.

Ne tik Azerbaidžanas, bet ir Moldova, Ukraina, Gruzija bei Armėnija teigia norinčios glaudesnių ryšių su ES. Todėl nenuostabu, kad Rusijos spaudimas šioms šalims stiprėja, o abipusio bendradarbiavimo perspektyvos išlieka miglotos.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų