Augs produktyvumas, didės ir atlyginimai

Augs produktyvumas, didės ir atlyginimai

Lietuva, siekianti užtikrinti ekonomikos augimą, kartu kelti gyvenimo standartų kartelę, nuolatos raginama daugiau dėmesio skirti produktyvumui. Šis rodiklis lemia verslo plėtrą, infliaciją, didesnius atlyginimus, taip pat vartojimą, investicijas ir užimtumą.

Produktyvumą didinančios įmonės stengiasi ne tik investuoti į įrangą, technologijas, medžiagas, bet ir keisti vadybos principus, tenkinti individualius darbuotojų poreikius, gerinti darbo aplinką ir sąlygas. Pagalbą verslui, ypač smulkioms ir vidutinėms įmonėms, jau keliolika metų nuosekliai teikia finansų įstaiga UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA). Nemažai bendrovių pasinaudojo INVEGA garantijomis ar lengvatinėmis paskolomis ir investavo į produktyvumo didinimą. Nuo 2002 m. iki šių metų pirmo ketvirčio pabaigos INVEGA suteikė 5358 garantijas, kurių bendra suma viršija 40 mln. eurų. Vien 2014 m. tokios paramos sulaukė 577 įmonės.

Viena jų – „Žalias kotas“, prieš metus Klaipėdoje atidariusi makaronų namus „La pasta“. Po dešimties metų iš Italijos į Lietuvą grįžusi Sandra Jaraitytė-Scippa gimtinėn parsivežė ir verslo idėją – tautiečiams siūlyti naminių makaronų ir kitų itališkų gaminių, pavyzdžiui, raviolių. Parengusi verslo planą ir užsitikrinusi INVEGA garantiją pradedančioji verslininkė gavo 24,9 tūkst. eurų (86 tūkst. litų) paskolą. „Be šios finansinės pagalbos verslo startą būtų tekę kuriam laikui atidėti ir ieškoti kitų finansinių galimybių, kaip įgyvendinti idėją“, – sakė parduotuvės-restorano įkūrėja S. Jaraitytė-Scippa.

INVEGA garantija padeda išspręsti problemą, kai verslininkams, besikreipiantiems į kredito įstaigas dėl lėšų verslui pradėti ar plėsti, nepakanka užstato.

Pirmaisiais mėnesiais dirbo tik šeimos nariai, šiuo metu jiems talkina ir keli samdomi darbuotojai. „Nors pradžia buvo sunki, neišvengėme kai kurių klaidų, tačiau niekada nesigailėjau grįžusi su šeima į Lietuvą ir čia pradėjusi verslą, – pripažino savininkė. – Mūsų įmonės produktyvumas didėja kas mėnesį, auga galimybės, todėl puoselėjame planus plėstis į kitus didžiuosius Lietuvos miestus. Kadangi bendrovė dar jauna ir nedidelė, stengiamės kuo labiau įtvirtinti savo pozicijas Klaipėdoje, kad vėliau savo produkciją galėtume pasiūlyti kitų miestų gyventojams.“

Gavusi INVEGA administruojamą lengvatinę paskolą su INVEGA garantija iš Verslumo skatinimo fondo, produktyvumą gerokai padidino ir čiužinių gamybos bendrovė „Jukis“. Ji pasiskolintus 23,2 tūkst. eurų (80 tūkst. litų) investavo į būtiniausią įrangą ir įsigijo čiužinių kantavimo stakles. Įmonės vadovas Vytautas Rudnickas džiaugėsi, kad nusipirkus stakles gerokai paspartėjo gamybos procesas. Produktyvumą pavyko padidinti ir įdarbinus kelis naujus žmones. Jų darbo užmokesčio išlaidas iš dalies taip pat kompensavo INVEGA.

„Padidinę produktyvumą, norėtume judėti tolyn ir dar labiau plėsti gamybą, juolab kad užsakymų netrūksta. Tikimės, kad tam ir vėl galėsime pasinaudoti ES parama, nes ji mūsų verslui šiais geopolitiškai neramiais laikais yra svarbi kaip oras“, – vylėsi V. Rudnickas.

INVEGA garantija padeda išspręsti problemą, kai verslininkams, besikreipiantiems į kredito įstaigas dėl lėšų verslui pradėti ar plėsti, nepakanka užstato. Užtikrindama pirmos paskolos dalies grąžinimą kredito įstaigai iki 80 proc. paskolos sumos, INVEGA sudaro sąlygas lengviau gauti finansavimą, nes suteikta garantija prilygsta valstybės garantijai ir atstoja dalį užstato. Būtent šioms garantijoms teikti buvo įsteigtas Garantijų fondas, finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.

ES vidurkio link

Produktyvumas yra vienas svarbiausių ne tik verslo padėties, bet ir visos šalies ūkio augimo rodiklių. Atlikus darbo produktyvumo Lietuvoje analizę nustatyta, kad 2000–2008 m. pridėtinė vertė, tenkanti vienam užimtajam, didėjo vidutiniškai 10 proc. per metus, tačiau 2009 m., užklupus krizei, nukrito 11,4 proc. Tai nutiko dėl sumažėjusio produktyvumo finansinio tarpininkavimo, nekilnojamojo turto, nuomos ir kitos verslo veiklos srityse.

Statistikos departamento duomenimis, 2010–2012 m. pridėtinė vertė, tenkanti vienam užimtajam, vėl pakilo apie 9–10 proc., tačiau pastaraisiais metais prieaugis siekia apie 4 proc.

Ekonomikos ekspertai akcentuoja, kad didėjant produktyvumui auga ir atlyginimai, tad gyventojai gali įsigyti daugiau prekių ir paslaugų, pagerinti savo gyvenimo sąlygas ir net kokybiškai leisti laisvalaikį. Lietuva pagal vidutinį darbo užmokestį vis dar gerokai atsilieka nuo Europos vidurkio, nes ir pagal produktyvumą negalime lygiuotis su Vakarų pasaulio lyderėmis: JAV, Norvegija, Vokietija. Tai galėtų paspartinti investicijos, ypač kuriančios inovatyvų verslą.

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis prognozuoja, kad Lietuvoje produktyvumas ir kainos artės link ES vidurkio, taip pat didės ir atlyginimai:

„Prie atlyginimų augimo turės prisidėti ne tik privačiojo sektoriaus investicijos, didinančios darbo našumą. Ne mažiau svarbus vaidmuo teks ir valdžios atstovams, kuriant patrauklią, stabilią ir skaidrią verslo aplinką. Mažesni darbo mokesčiai, švietimo sistemos tobulinimas, reali kova su korupcija, skaidresnis ir efektyvesnis valstybės lėšų panaudojimas – visa tai gali įsukti produktyvumo ir atlyginimų augimo spiralę, nekeliančią pavojaus šalies konkurencingumui.“

Užsakymo Nr. 15-a-237

 

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų