Asmenybių kultas

Asmenybių kultas

Raginimas Lietuvoje kurti stiprią vidurinę klasę kažkada buvo kone dominuojantis viešų ekonominių diskusijų motyvas. Tik vėliau visuomenę užvaldė radikalesnė retorika, „runkelių ir elito“ tema, kuri į politinę areną iškėlė būtent „runkeliško mentaliteto“ veikėjus bei partijas. Tačiau tai nereiškia, kad vidurinės klasės problema nebeaktuali. Priešingai, pasaulyje vykstant socialinių sluoksnių transformacijoms, pats laikas panagrinėti šios gyventojų grupės svarbą. Ir tai, ko iš jos galime tikėtis.

Pasaulio ekonomikos ir politikos sistemoje viduriniam sluoksniui tenka ypatingas vaidmuo. Praėjusio amžiaus pirmojoje pusėje ir vėliau, po Antrojo pasaulinio karo, Vakarų šalyse formuodamasi ši socialinė grupė sukūrė vartojimo kultūrą. Tai buvo viena kylančio ūkio ir augančios gerovės priežasčių. Tiesa, svarstydami šį klausimą neišvengsime „vištos ir kiaušinio dilemos“ – vidurinė klasė nulėmė ekonomikos plėtrą ar stiebdamasis ūkis kilstelėjo varginguosius?

Žvelgiant keletą dešimtmečių į ateitį, atrodo, kad šio visuomenės sluoksnio laukia nuostabūs laikai. Jis toliau sparčiai augs, tiesa, ne Vakaruose, bet besivystančiuose kraštuose – pirmiausia Kinijoje ir kitose Pietryčių Azijos valstybėse. Tai – geras ženklas planetos ekonomikai, kurią pirmyn stums didėjantis vartojimas. Kapitalo valdytojai dar labiau praturtės, tačiau iš skurdo bus ištraukti milijonai trečiojo pasaulio šalių gyventojų. Ši tendencija matoma jau ne vienus metus.

Kitas įdomus klausimas, ar gausėjanti vidurinė klasė, kurią linkstama sieti su geresniu išsilavinimu, liberalesniu mąstymu ir stipresniu vertybių stuburu, paveiks pasaulio politiką, paskatins demokratinius procesus ir vis daugiau šalių pavers ne tik sotesne, bet ir teisingesne vieta gyventi? Pastarieji dešimtmečiai rodo, kad tokioms viltims nebūtinai lemta išsipildyti.

Tam, kad vidurinė klasė taptų tvirtu valstybės stuburu, klaida ją vertinti (ir kurti) tik pagal pajamų kriterijų.

Organizacijos „Freedom House“ duomenimis, valstybių, kuriose vyksta demokratiniai rinkimai, skaičius nuo praėjusio amžiaus paskutiniojo dešimtmečio vidurio nesikeičia, nors pasiturinčiai gyvenančių žmonių gretos apčiuopiamai padidėjo. Pavyzdžiui, Kinijoje šiam socialiniam sluoksniui priskiriama apie 800 mln. žmonių, tačiau komunistiniam režimui tai grėsmės nekelia. Kita įdomi iliustracija – Rusija. Nuo 2000 iki 2011 m. čia vidurinė klasė išaugo nuo 15 iki 25 proc. visų gyventojų, arba 40 proc. dirbančių asmenų. Tai įspūdingas pokytis, bet sočiau gyvenantys rusai bent jau kol kas lieka ištikimi brutalėjančio Vladimiro Putino režimo šalininkai.

Šių dviejų šalių pavyzdžiai rodo, kad stiprėjanti vidurinė klasė nelinkusi inicijuoti pokyčių, o stabilumas iškeliamas aukščiau vertybių. Kita vertus, ne vienas atvejis istorijoje patvirtina, kad permainos prasideda tuomet, kai dėl vienų ar kitų priežasčių imama kėsintis į prakutusių piliečių gerovę. Be to, vidutiniokų ryžtą lemia ir daugybė kitų istorinių, kultūrinių, religinių veiksnių. Skurdžioje demokratijoje subrendęs indas nuožmiau gins savo interesus nei totalitarinės valstybės atstovas. Sovietinės okupacijos metais tėvų prisiminimus apie tarpukario Lietuvą girdėjęs tautietis greičiau užsidegs laisvės idėja, nei tokios istorinės patirties neturėjęs baltarusis.

Tačiau yra dar vienas požiūris, kad permainas (nebūtinai revoliucines, bet ir kasdienes versle ar visuomenėje) pajėgios inicijuoti tik asmenybės. Tam, kad vidurinė klasė taptų tvirtu valstybės stuburu, klaida ją vertinti (ir kurti) tik pagal pajamų kriterijų. Ar galima spręsti apie individo gebėjimus ir įtaką iš to, ar jis būstą nuomojasi, turi savo, o gal mėgaujasi pertekliumi ir uždirba nuomodamas kitiems?

Socialinės struktūros transformacija pastebima ne tik besivystančiose šalyse, bet ir turtingose demokratijose, į kurias, tikimės, taikosi ir Lietuva. Nors kai kur vidurinis sluoksnis plečiasi, Vakaruose jis tirpsta, nes vieni atstovai (visų pirma talentingi individualistai) papildo elito, kiti – žemesniųjų socialinių klasių gretas. Mūsų šalyje šį reiškinį naujomis spalvomis nudažo emigracija, kai potencialūs vidurinio sluoksnio nariai dėl geresnio atlygio svetur paaukoja socialinę padėtį.

Šioje vietoje norėtųsi grįžti prie komentaro pradžioje minėto klausimo, kokios vidurinės klasės reikia Lietuvai? Atsakyti lengviau, nei padaryti, – tokios, kuri taptų terpe asmenybėms augti. Kiniško ar rusiško modelio soti, bet viskam pakanti visuomenė patiktų „runkeliško mentaliteto“ Lietuvos politiniam elitui. Bet brandžios visuomenės pagrindu gali tapti žmonės, kurie ne tik uždirba kaip vidutiniokai, bet ir yra asmenybės, besivadovaujančios aukščiau dugno iškeltomis vertybėmis.

Jūsų komentaras

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų