Architekto žvilgsnis: Algirdas Kaušpėdas

Architekto žvilgsnis: Algirdas Kaušpėdas

Legendinės roko grupės „Antis“ lyderis Algirdas Kaušpėdas pabrėžia pirmiausia esantis architektas. Tai liudija ir gausus darbų bagažas, nuolat papildomas naujais realizuotais projektais.

 

Projektas užsienyje: gyvenamasis daugiabučių namų kompleksas PIR5
Toli už poliarinio rato, Norvegijos fiorduose „Jungtinių pajėgų“ grupės įmonė „JP Haus“ kartu su Norvegijos architektais sukūrė ir pastatė įspūdingą modulinių gyvenamųjų namų kompleksą PIR 5. Šie namai iš medinių konstrukcijų buvo pagaminti Klaipėdoje, „JP Haus“ gamykloje.

 

Visuomeninis pastatas: administracinių pastatų kompleksas Pilaitės prospekte
Bene pats įdomiausias visuomeninis pastatas, kurį teko projektuoti, buvo administracinių pastatų kompleksas Pilaitės pr. Vilniuje. Ne paslaptis, kad čia įsikurs Valstybės saugumo departamentas. Didžiausias iššūkis buvo sukurti ekonomišką, racionalią, nebrangiai eksploatuojamą, bet orią pastatų fasadų išvaizdą. Tai pavyko išspręsti visiems komplekso statiniams panaudojus kartotinių „fasečių“ (metalo skardos juostų) ritmą. Specialūs funkciniai komplekso reikalavimai padiktavo būtinybę gan didelę teritoriją apjuosti apsaugine tvora, o tai savaime yra estetinė problema. Tvorą parodę kaip neatskiriamą ansamb­lio architektūros dalį, šiek tiek sušvelninome uždarą šios institucijos įvaizdį.

 

Interjeras: sodybinis gyvenamasis namas, Girijos kaimas, Vilniaus rajonas
Nesu interjero specialistas. Be to, ne visada suvokiu, kur prasideda interjeras ir baigiasi pastato architektūra. Manau, ta riba yra santykinė: kuo stipresnė architektūra, tuo mažiau reikia interjero. Minėtinas ir kitas dėsningumas: interjeras tuo autentiškesnis, kuo labiau atspindi vartotoją. Tai, ko gero, ryškiausiai pasireiškia namuose, todėl savo būsto įrengimą vertinčiau kaip reikšmingiausią mūsų su Vilija Kaušpėdiene interjero kūrinį.

 

Vizitinė kortelė: gyvenamųjų namų kompleksas „Antakalnio terasos“
Savo ir drauge mūsų studijos „JP architektūra“ vizitine kortele, be abejonės, laikyčiau gyvenamųjų namų komplekso „Antakalnio terasos“ Vilniuje projektą. Čia pavyko įgyvendinti darnios architektūros projektavimo principus.

 

Vizualizacija: „SOHO Vilnius“
Dėl nekilnojamojo turto krizės projektas taip ir liko nerealizuotas, nors buvo parengti visi reikalingi brėžiniai ir statybos leidimas. Iš „SOHO Vilnius“ Geležinio Vilko ir Žalgirio gatvių sankryžoje liko tik vizualizacijos…

 

Istorinis statinys: Valdovų rūmai
Tikiu, kad praeitis mums reikalinga visų pirma tam, kad pamatytume ir priimtume dabartį, kad nebijotume ateities. Prikeldami praeitį suteikiame šiandienai daugiau atramos, pasitikėjimo, vis giliau įsišaknijame patys. Atstatę Trakų pilį padėjome sau pasijusti Europos didžiąja šalimi, atkūrę Valdovų rūmus rekonstruojame savyje visaverčio Europos piliečio sąmonę. Senieji valstybingumo ženklai – tai ne šimtus milijonų litų kainuojantys žaislai, o mūsų lietuviškos tapatybės elementas, neįkainojamos ateities, tautos perspektyvos dalis. Valdovų rūmų atkūrimas – pats reikšmingiausias XXI a. pradžios lietuvių projektas. Turime mokytis būti valdovų šalis, privalome nugalėti savyje vergą, baudžiauninką, mažiuką, kompleksuotą provincialą. Kuo daugiau Lietuvoje atsiras pastatų, virš kurių ne gėda iškelti Vyčio vėliavą, tuo gražesnė ir prasmingesnė ateitis mūsų laukia.

 

Asmenybė: architektas L. Kahnas

Louisas Kahnas man, architektūros studentui, atvėrė akis į didžiąją architektūrą. Formų simbolika, šviesos žaismas, sakrali pastatų didybė, natūralios medžiagos, panaudotos šiuolaikiškiems ir moderniems statiniams, tebežavi iki šiol. Estijos žydas L. Kahnas (nuotr. – jo projektuota Phillipso Exeterio bilblioteka JAV), praeito amžiaus pradžioje emigravęs į JAV, tapo vienu įtakingiausių XX a. modernizmo klasikų. Menininko mintis, jog dizainas savaime nesukuria grožio, mat grožis kyla iš atrankos, vertybių, integracijos, meilės, tapo man labai svarbiu pasaulėžiūros orientyru. Iki šiol manau, kad ir įmantriausia forma niekada neatstos turinio, o turinys niekuomet nepasieks mūsų be išraiškingos formos.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų