Apgaulingas stabilumas

Apgaulingas stabilumas

Algirdas Butkevičius premjero poste pasiekė Seimo kadencijos vidurį ir, tikėtina, be didesnio vargo išsilaikys iki rinkimų 2016-aisiais. Jei šie socialdemokratams bus sėkmingi, A. Butkevičius gali tikėtis ir antros kadencijos, nes prezidentūroje vis dar šeimininkaus Dalia Grybauskaitė, o vienintelis iš tiesų ryškus ir ambicingas kairiųjų partijos atstovas Vytenis Andriukaitis sočiai ir saugiai izoliuotas Briuselyje.

Net jei šis scenarijus neišsipildytų, Lietuvoje jau ilgai nesisklaido politinio stabilumo rūkas. Štai pirmąjį nepriklausomybės dešimtmetį, t. y. iki 2001 m. birželio 20 d., kai antrą kartą ministro pirmininko postą paliko Rolandas Paksas, kiekvieno iš vienuolikos premjerų karjera vidutiniškai truko po 367 dienas (neskaitant kiek daugiau nei dviejų mėnesių, kai buvo paskirti laikinieji vadovai). Premjero poste šiuo periodu iš viso dirbo devyni politikai, o R. Paksas ir Gediminas Vagnorius – po du kartus.

2001 m. liepos 3 d. prie Vyriausybės vairo stojus Algirdui Brazauskui prasidėjo stabilumo era. Skaičiuojant iki A. Butkevičiaus kadencijos vidurio – šių metų lapkričio 22-osios, – keturi premjerai (dar Gediminas Kirkilas ir Andrius Kubilius) postuose laikėsi vidutiniškai po 1222 dienas. Su kiekviena A. Butkevičiaus diena Vyriausybės rūmuose šis rezultatas tik gerės.

Atrodytų, viskas gerai ir gražu. Reta vadovų kaita pastaruoju metu būdinga ne vienai pažangiai Europos valstybei. Štai Estijos vyriausybei Andrusas Ansipas vadovavo devynerius metus, Angela Merkel Vokietijos kanclerio kabinete pluša nuo 2005-ųjų, britas Davidas Cameronas taip pat sulauks kadencijos pabaigos ir galbūt išliks po rinkimų.

Tačiau Lietuvos Vyriausybės vadovų ilgalaikiškumas labiau rodo ne demokratijos stiprybės, bet silpnumo požymius. Ir valdant A. Butkevičiui tai tik išryškėjo. Ypač pastarosiomis dienomis ir ministrų kabinete, ir premjerui nepavaldžiose politikos erdvėse.

Ką ten konkurencija partijose, kai politikai net aukščiau­sius postus Vyriau­sybėje technokratams ati­duoda nesipriešindami.

Akivaizdi problema ir tariamo stabilumo priežastis – politinės konkurencijos trūkumas. Aršiausiai opozicijos kritika, ko gero, liejasi konservatorės Rasos Juknevičienės feisbuko profilyje. Partijose tvyro štilis, o absoliuti dauguma narių klusniai susitaiko su priskirtu vaidmeniu. Aikštingasis konservatorius Mantas Adomėnas tėra taisyklę patvirtinanti išimtis, kurio sukeltoms aistroms nugesinti buvo skubiai surengta kandidatų į Vilniaus merus diskusijos parodija ir pretendento rinkimų imitacija. Politine diskusija pavadinti vienkartinį pasikalbėjimą, kuriuo sukišę nosis į „iPad’us“ nelabai domėjosi ir patys kandidatai, nėra nei solidi partinė demokratija, nei pagarba rinkėjams.

Tačiau socialdemokratų fronte, o čia jau A. Butkevičiaus teritorija, reikalai dar prastesni – pretendentų atranka į Vilniaus mero postą buvo tik simbolinė, gerokai atkaklesnė kova vyko užkulisiuose, kur varžėsi už piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi nuteistas dabar jau oficialus kandidatas į mero postą Gintautas Paluckas ir korupcija įtariamas dabartinis vicemeras Romas Adomavičius. Tokių karjeros dėmių turintys veikėjai apsilaižant būtų sudoroti bet kurioje normalioje vakarietiškoje partijoje.

Gal naivu tikėtis konkurencijos partijose, kai jų pirmininkai dažniausiai renkami iš vieno kandidato arba antras iškeliamas tik iš padorumo. Ne tik R. Paksas ir Viktoras Uspaskichas, bet ir A. Kubilius, taip pat A. Butkevičius tampa savo partijų putinais, be kurių šios tikriausiai sugriūtų.

Ką ten konkurencija partijose, kai politikai net aukščiausius postus Vyriausybėje technokratams atiduoda nesipriešindami. Ir tai tampa dėsniu – vos energetikos ministro kėdėje spėjo apšilti Rokas Masiulis, vidaus reikalų ministru paskirtas dar ir Saulius Skvernelis. Kad ir kokia būtų naujų vadovų reputacija, praeityje ir, tikėkimės, ateityje suteiktos naudos valstybei, su politika nieko bendro neturėjusių pareigūnų paskyrimas į politinius postus yra rimtas smūgis konkurencijai partijose ir tarp jų. Net demokratijai. Ministro kėdėje seniai sėdėjo vyrukas, kurio spintoje kabo uniforma su antpečiais.

Šios Vyriausybės stabilumas stovi ant gerokai aplaužytų kojų – juodojo viceministrų sąrašo ir korupcijos Vidaus reikalų ministerijoje skandalai buvo užgniaužti politinės atsakomybės peiliui nepasiekus premjero gerklės. Kol kas A. Butkevičius meistriškai balansuoja tarp vis daugiau įtakos atsiriekiančios prezidentės D. Grybauskaitės ir pastaruoju metu šlapius geltonsnapius primenančių koalicijos partnerių. Bet ar toks stabilumas yra tvirtas valstybės pagrindas? Vargu.

Jūsų komentaras

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų