Antrieji ir ypatingieji

Antrieji ir ypatingieji

Erdvus butas Vilniaus senamiestyje tapo antraisiais nuolat užsienyje gyvenančių šeimininkų namais. Kaip tuščios erdvės virto jaukiu, šiltu, lyg kelias šeimos kartas išauginusiu būstu, domisi Viktorija Vitkauskaitė.

 

Dviejų aukštų butą sostinėje įsigijusi šeima sukurti interjerą patikėjo dizainerei Nerijai Sabaliauskienei. Ypatingų pageidavimų užsakovai neišsakė: tiesiog reikėjo suformuoti erdves, įrengti vaikų kambarį, darbo zoną, kelis vonios kambarius bei poilsio patalpas antrajame aukšte.

„Kurdama šį projektą turėjau visišką laisvę, už tai esu labai dėkinga užsakovams“, – pabrėžė dizainerė N. Sabaliauskienė. Kūrybos nevaržymas atsiskleidė originaliais interjero dekoravimo sprendimais, drąsa derinti antikvarinius ir modernius elementus, žaismingomis detalėmis.

Pirmajame buto aukšte sujungtos svetainės ir virtuvės zonos. Pastaroji, apstatyta specialiai projektuotais klasikinių formų baldais, mažai kuo panaši į standartinę virtuvę. Jokių rakandų – visi jie suslėpti už spintelių durų. Jokios įprastos plytelių linijos virš darbastalio – virtuvėje nei sienų, nei grindų danga nesiskiria nuo svetainės ir valgomojo. Virš buities monotonijos pakylėtos erdvės įspūdį stiprina ir tradicinėse virtuvėse retai aptinkami elementai: virš spintelių kabantis paveikslas, įmantrių formų veidrodis, du elegantiški staliniai šviestuvai. Buitinę zoną nuo svetainės skirianti virtuvės „sala“ su dviem šmaikščiomis kontrastingų spalvų kėdėmis taip pat labiau dvelkia ne kasdienio pusryčių omleto vieta, bet solidaus baro nuotaika.

Netradicinių sprendimų seriją tęsia galinė siena, dekoruota milžinišku ryškiaspalviu fototapetu, ir prie jos virtuvės zonoje prisišliejusi antikvarinė komoda. Šiek tiek retro dvasios gaubiamas fototapetas su senojo Niujorko gatvių piešiniu tampa jungiamąja virtuvės ir svetainės grandimi, o kartu ir užuomina į vieną svarbiausių šio interjero elementų. Būtent fototapetus dizainerė N. Sabaliauskienė įkomponavo net keliose būsto vietose. „Taip siekiau vizualiai padidinti, pratęsti patalpą ir, be abejo, padaryti ją žaismingesnę“, – aiškino interjero kūrėja.

Mediniais, taupiai erdvėje įkomponuotais laiptais pakilus į antrąjį aukštą patenkama į poilsio zoną, kurios pageidavo šeimininkai. Čia žaismingą nuotaiką kuria įvairių formų ir stilių minkštasuolių, krėslų kompozicija. Erdvioje palėpės tipo patalpoje išskirtiniams baldams pakanka vietos atsiskleisti visu grožiu; kita vertus, tai – ne baldų ekspozicija, bet atidžiai suplanuotos funkcinės zonos, tarp jų – ir darbo kampelis.

Galinę poilsio patalpos sieną puošia virš sofos pakabinta drobė, imituojanti antikvarinių knygų nugarėles. Pasak N. Sabaliauskienės, toks sprendimas suteikia solidumo ir jaukumo: tai lyg meno kūrinys, bet kartu ir interjero detalė. O vaikų kambarys pagyvintas ryškiaspalviu fototapetu. Dizainerei jis asocijavosi su laisve terlioti ant sienos, todėl ir buvo parinktas toks spalvingai netvarkingas. Vaikišką nuotaiką stiprina ryškus staliuko bei dviejų kėdžių komplektas, lenktomis linijomis primenantis fantasmagoriškus Salvadoro Dalí kūrinius.

Nors miegamasis dizaino požiūriu neretai laikomas nuobodžiausia namų vieta, šiuose apartamentuose nuoboduliu nedvelkia nė iš tolo. Modernios klasikos stiliaus lova įrėminta dideliu minkštu galvūgaliu. Abipus jo kabantys meno kūriniai, kaip ir visi šiame bute, sukurti lietuvių menininkų. Šmaikštus miegamojo akcentas yra lagamino formos naktiniai staliukai, ant kurių užtenka vietos ir staliniams šviestuvams, ir skaitomai knygai pasidėti.

Netikėto dizaino staliukų, kaip ir daugelio apartamentuose esančių baldų, autorystė priklauso Londono kompanijai „Andrew Martin“. Įvairius dizaino stilius išmoningai maišanti bendrovė ne tik pati gamina išskirtinius baldus, bet ir ieško visame pasaulyje antikvarinių detalių, taip pat netikėtų elementų, iš pirmo žvilgsnio netinkamų baldų gamybai. Pavyzdžiui, „Andrew Martin“ įsigyja net senų lėktuvų korpusų ir jų  dalis pritaiko gaminamiems baldams; arba specialiai sendina baldus, taip sukurdama unikalumo aurą. Išskirtinumo kompanijos gaminiai suteikė ir šiems Vilniaus senamiestyje esantiems namams. Tiesa, virtuvės baldai, miegamojo lovos, durys, laiptai buvo pagaminti pagal N. Sabaliauskienės sukurtus projektus.

Interjere, kuriame antikvariniai baldai sėk­mingai derinami su šiuolaikinio dizaino pavyzdžiais, netradiciškai žvelgiama ir į apšvietimą.

Antikvarinių žvakidžių skleidžiamą šviesą dizainerė drąsiai derino su moderniais charakteringais toršerais, staliniais šviestuvais. „Nors šviestuvai modernaus dizaino, jų skleidžiama šviesa nėra šalta ir ryški kaip daugumos šiuolaikinių, blankesnė“, – sprendimą pagrindė N. Sabaliauskienė.

Neryškus, šiltas apšvietimas, pritaikytas prie konkrečių funkcinių zonų, – lyg vyšnia ant jaukumą įkūnijančių apartamentų pyragaičio. Menininkė teigė sąmoningai siekusi sukurti tokį būstą, į kurį šeimininkai visuomet norėtų grįžti, o sugrįžę jaustųsi taip, lyg niekada ir nebūtų išvažiavę. Būstą, kvepiantį ne šaltu naujumu ar sterilumu, bet namais.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų