Adrenalino metraštininkai

Adrenalino metraštininkai

Pasaulyje menkstant fototechnikos pardavimui atsirado ypatingos rūšies įrenginių, iki šiol sugebėjusių atsispirti šiai tendencijai

Išmanieji telefonai beveik baigia sunaikinti kišeninių fotoaparatų kategoriją. Nepaisant vis labiau plintančio įpročio visur ir viską fotografuoti, mėgėjams skirtų fotoaparatų pardavimas nuo 2010-ųjų sumenko maždaug 40 proc. O tokiems fototechnikos gamintojams kaip „Canon“ ar „Nikon“ praėjusiais metais dėl to teko kelis kartus koreguoti savo pajamų prognozes. Aišku, į neigiamą pusę.

Vis dėlto per pastaruosius kelerius metus atsirado naujų kompaktiškų kamerų, kurių pardavimas kasmet išaugdavo kone du kartus. Tai vadinamosios veiksmo kameros, skirtos filmuoti dalykams, kurie atliekami su mažesne ar didesne adrenalino doze.

Ekstremalių sporto šakų gerbėjams bene geriausiai žinomas „GoPro Hero“ pavadinimas. Pavyzdžiui, Felixas Baumgartneris, kuris atliko rekordinį šuolį parašiutu iš 39 km aukščio, buvo apsikarstęs net 5 tokiomis kameromis. Šiandien jas galima pamatyti pritvirtintas ant kalnų ar BMX dviračių, slidininkų ar snieglentininkų šalmų, banglenčių ar baidarių kraštų.

Jos pasitelkiamos ne vien ekstremaliose sporto šakose. Šias kameras naudoja chirurgai sudėtingoms operacijoms filmuoti ir vėliau joms analizuoti, taip pat kariškiai per pratybas ir realius karo veiksmus, pagaliau ir pačios televizijos vaizdui iš neįprastų ar sudėtingų perspektyvų įamžinti.

 

Idėja kilo ant banglentės

JAV bendrovė „GoPro“ buvo viena pirmųjų, atradusių tokių įrenginių rinkos nišą. Jos istorija panaši į daugelį kitų amerikietiškų sėkmės pavyzdžių. Bendrovės įkūrėjas ir vadovas Nicholas Woodmanas nuo vaikystės puoselėjo aistrą banglenčių sportui ir sugalvojo, kad būtų puiku įamžinti kadrus, kuriuos jis matė skrosdamas vandenyno bangas.

Pirmiausia vaikinas sukūrė specialų riešo laikiklį, skirtą vandeniui atspariam fotoaparatui pritvirtinti. Po kelių bandymų paaiškėjo, kad, nors fotoaparatas atsparus vandeniui, jis negali atlaikyti smūgių. N. Wood­manas dvejus metus praleido ieškodamas tam atsparaus fotoaparato. Neradęs tenkinančio įrenginio nusprendė pagal paties parengtus duomenis tokį pasigaminti Kinijoje.

Taip gimė dabartinių veiksmo kamerų pirmtakas – smūgiams atsparus ir vandens nepraleidžiantis fotoaparatas, naudojantis standartinę 35 mm fotojuostelę. Šią greitai pakeitė atminties kortelė, atsirado 10 sekundžių trukmės vaizdo įrašymo funkcija. Šiandien naujausias bendrovės modelis „GoPro Hero 3+“ gali įrašyti kelių valandų trukmės vaizdą įspūdinga 4K vaizdo raiška (3840 × 2160 taškų) ir daryti 12 mln. taškų raiškos nuotraukas.

Dvi ypatybės – tvirtinimo galimybės ir patvarumas – šias kameras pavertė išskirtinėmis. Priešingai nei įprastus fotoaparatus ar išmaniuosius telefonus, šias kameras galima nesunkiai pritvirtinti prie kūno, šalmo, dviračio vairo ar įvairių plokštumų. Jos itin patvarios ir atsparios vandeniui, o tuo nepasižymi įprasta vaizdo technika.

„GoPro“ iki šiol kasmet dvigubino savo įrenginių pardavimo rezultatus. 2012 m. bendrovė visame pasaulyje pardavė daugiau kaip 2,1 mln. kamerų ir pasiekė 521 mln. JAV dolerių apyvartą. Prognozuojama, kad 2013-aisiais šie skaičiai išaugo du kartus. Be to, praėjusiais metais „GoPro Hero“ kameros tapo populiariausiu prekės ženklu kompaktinių fotoaparatų klasėje, o pasaulinis jų pardavimas sudarė 14 proc. visų parduotų kompaktiškų fotoaparatų. Bendrai veiksmo kameros jau gali užimti apie 20–25 proc. kompaktiškų fotoaparatų rinkos.

 

Kas kelia grėsmę?

Tokia neįtikima sėkmės istorija pastaraisiais metais paskatino atsirasti bent keliolika konkuruojančių produktų, o prieš pusantrų metų į šį rinkos sektorių koją įkėlė ir fototechnikos gigantė „Sony“.

Nors ankstesnysis japonų bendrovės modelis labai gerų įvertinimų nesulaukė, sausį debiutavusi kamera „Action Cam HDR-AS100V“, kurioje naudojamos iš „Sony“ fotoaparatų ir kamerų perkeltos technologijos, gali būti naujas kokybinis šuolis.

Be to, naująjį įrenginį artimiausioje ateityje bus galima susieti su išmaniuoju telefonu ir tiesioginį vaizdo srautą perduoti į internetą. Atrodo, kad taip adrenalino fanatikai ir kiti vaizdo mėgėjai gali įgyti galimybių, kurių iki šiol turėjo tik televizijos.

Tačiau tokių kamerų gamintojams didžiausią baimę turėtų kelti ne augančios konkurentų gretos, o sparčiai tobulėjantys išmanieji telefonai ir kiti įrenginiai. Didieji telefonų gamintojai jau leidžia drėgmei ir tam tikro stiprumo sutrenkimams atsparius modelius. Todėl artimiausioje ateityje galime išvysti telefonus, kurie aplinkos poveikiui bus lygiai tokie pat patvarūs,kaip ir veiksmo kameros.

Kita grėsmė yra dėvimoji elektronika, tiksliau – nuo šio pavasario prekyboje pasirodysiantys akiniai „Google Glass“, taip pat galintys fiksuoti tai, ką mato jų naudotojas. Tad veiksmo kamerų populiarumas nebūtinai ilgalaikis ir gali greitai išblėsti, vos vartotojams bus pasiūlyta patogesnė alternatyva.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų