25-eri pergalių metai

25-eri pergalių metai

Kovo 11-oji yra geriausia, kas galėjo nutikti šiuo metu Lietuvoje gyvenantiems žmonėms ir, tikėkimės, ateities kartoms. Nors sukakties proga įprasta kalbėti apie tų dienų įvykius ir herojus, IQ šiame numeryje pagrindinį dėmesį skiria dviem pir­miesiems nepriklausomybės dešimtmečiams, kai ir pasiekėme svarbiausias savo pergales.

Ko gero, įdomiausia rasti atsakymą į klausimus, kur dabar esame ir kur galėjome būti? Jei į pastarąjį klausimą būtų reikėję atsakyti prieš penkerius ar vos dvejus metus, greičiausiai daugelis būtų kalbėję apie verslo klaidas ir silpnus politikus, nesugebėjusius tinkamai pasitikti užklupusių krizių, ieškotų nekontroliuojamų emigracijos ir kitų neigiamų reiškinių priežasčių.

Tačiau, atsižvelgiant į dabartinę geopolitinę padėtį ir agresyvų Rusijos elgesį, klausimas, kur galėjome būti, skamba ne taip minoriškai, net di­džiausi skeptikai dabar sugebėtų pamatyti ir dau­giau teisingų sprendimų, ir laimingai susiklosčiusių aplinkybių. Įsivaizduokime situaciją, kuri galėjo būti visai reali, kad Lietuva ir kitos Baltijos šalys nepakviestos į NATO. Kad dėl vienokių ar kitokių priežasčių iki šiol nebūtume pasirengę prisijungti prie ES. Tokiu atveju dabar ore tvyrantis klausimas, ar Maskva mėgins išbandyti Aljanso vienybę ir Baltijos kaimynių ryžtą ginti savo nepriklausomybę, skambėtų gerokai dramatiškiau: kada ir kokiais metodais Rusija susigrąžins mūsų šalis į savo įtakos sferą? Ukraina yra geriausias pavyzdys, kokios paramos tokiu atveju būtume galėję sulaukti iš Vakarų.

Atmetę juodžiausius scenarijus tęskime svarstymus, kur galėjome būti, jei būtų pavykę dar geriau? Jei politikai būtų ryžtingiau įgyvendinę reformas, o rinkėjai mažiau tikėję po­pulistais, kuriems gal ir nepavyko apsukti Lietuvos atgal, ta­čiau kurie ne kartą privertė valstybę kluptelti.

Tai – absoliučiai teorinis klausimas, bet neabejotinai galėjome būti tikri Baltijos šalių lyderiai. Mūsų startinė pozicija daugeliu aspektų buvo geresnė nei Latvijos ar Estijos. Mūsų vidaus rinka didesnė. Nesame vieno miesto valstybė, sukūrėme net keletą regionų centrų – Lietuvoje yra penki iš aštuonių Baltijos kaimynių miestų, turinčių 100 tūkst. ir daugiau gyventojų. Pagaliau etninė šalies sudėtis, kuri iki šiol daug bėdų kelia Estijai ir Latvijai, niekada nebuvo ryški vidaus ar užsienio politikos problema. Tačiau net ir šiuo atveju tenka pripažinti, kad patys sau tebekuriame sunkumus, kurie mažų mažiausiai nuodija santykius su bene svarbiausia mūsų sąjungininke galinčia būti Lenkija.

Jeigu tektų nurodyti didžiausias Lietuvos nesėk­mes, jų reikėtų ieškoti politikoje, kurioje įsigalėjo nihilizmas ir interesų viršenybė.

Nuo svarstymų, kas būtų, jeigu būtų, pereikime prie realios padėties audito. Šiame numeryje žurnalas IQ įvertino visų buvusių Sovietų Sąjungos respublikų pažangą. Rėmėmės Pasaulio banko, Tarptautinio valiutos fondo ir Jungtinių Tautų rodikliais, atspindinčiais socialinę ir ekonominę visuomenių bei atskirų individų padėtį. Lietuva per du dešimtmečius pasiekė didžiausią progreso greitį, nors galutinis Estijos rezultatas šiek tiek geresnis.

Galbūt koks kritikas pasišaipytų, kaip patogu lygintis su Baltarusija, Armėnija, Uzbekistanu ar bet kuria kita diktatorių valdoma ar karų bei etninių konfliktų draskoma valstybe. Ką gi, pažvelkime į nepasiekiamomis sovietinio žmogaus svajonėmis buvusias Vengriją ar Čekijos Respubliką. Lygindamiesi su šiomis šalimis nesunkiai rasime sričių, kuriose pirmaujame (euras – akivaizdžiausias pavyzdys). Be to, ir Čekijos Respublika, ir ypač Vengrija yra puiki iliustracija, kokio nuopuolio išvengėme. Sunku įsi­vaizduoti, kad Lietuvos prezidentas Rusijai elgiantis agresyviai Ukrainoje su oficialiu vizitu priimtų Vladimirą Putiną, o šis padėtų vainiką ant tūkstančius laisvės kovotojų nužudžiusių sovietų armijos smogikų kapų.

Ar tai įmanoma Lietuvoje? Dabar gal ir ne, bet atsipalai­duoti pavojinga. Štai net valdančiojoje koalicijoje turime realių lyderių niekada nekeičiančių politinių partijų, kurių veikėjams ir Viktoro Orbáno elgesys atrodo priimtinas, ir nacionalistinių idėjų išmetama tada, kai šaliai reikia priimti svarbius provakarietiškus sprendimus. Jeigu tektų nurodyti didžiausias pastarojo dešimtmečio Lietuvos nesėkmes, jų reikėtų ieškoti būtent politikoje, kurioje įsigalėjo nihilizmas ir interesų viršenybė.

Bloga žinia, kad rinkėjai tai toleruoja. Dar blogesnė, kad savo misiją pametė žiniasklaida: populiarioji skęsta mažmožių sraute, o vaidinanti solidžią pati mėgina žaisti galios žaidimus. Tačiau yra ir šviesioji pusė – visa tai tėra besisklaidantis sovietmečio tvaikas, kuriam išvėdinti pakaks mažiau nei dar 25 nepriklausomybės metų.

Jūsų komentaras

Rodyti daugiau
Daugiau leidinio naujienų