Detektyvą primenanti paveikslo istorija baigsis aukcione

Detektyvą primenanti paveikslo istorija baigsis aukcione

Birželio 5-ąją „Sotheby’s“ aukcione bus parduodamas paveikslas, dėl kurio kelių jo savininkų ginčas tęsėsi daugiau nei pusę šimtmečio.

Tikimasi, kad XVIII a. italų tapytojo Michele Marieschi paveikslas, vaizduojantis Venecijos Didįjį kanalą ir Dožų rūmus, bus parduotas už 570 – 800 tūkstančių eurų, rašo „The Art Newspaper“.

Nepaprasta šio paveikslo istorija prasidėjo Vienoje 1937 m. Žydų pora Heinrichas ir Anna Maria Grafai kūriniu papildė nedidelę, bet gana vertingą ir įspūdingą savo meno kolekciją. Tačiau svetainės sieną puošusiu paveikslu sutuoktiniai galėjo pasidžiaugti tik vienerius metus. 1938 m., nacistinei Vokietijai prisijungus Austriją, šeimai su dvynėmis dukromis teko bėgti iš gimtosios šalies. Vertingąjį kūrinį žydai paliko Austrijoje, kur jį netrukus, kaip ir tūkstančius kitų vertingų meno kūrinių, pagrobė naciai.

Niujorke įsikūrusi šeima po kelerių metų ėmė ieškoti pamėgto meno kūrinio, tačiau nieko nepešė. Ilgainiui pavyko sužinoti tik tiek, kad 6-ojo dešimtmečio pradžioje paveikslas aukcione buvo parduotas nežinomam pirkėjui.

Jau mirus tėvams, Grafų dukros ėmėsi oficialios meno kūrinio paieškos, apie dingusį paveikslą skelbė ir žiniasklaidoje. Į jų šauksmą sureagavo meno prekeivis ir kolekcininkas, buvęs „Christie’s“ aukciono specialistas Charlesas Beddingtonas. Jis prisiminė prieš maždaug 15 metų matęs šį kūrinį vieno žmogaus namuose.

„The New York Times“ rašo, kad Ch. Beddingtonas kreipėsi į aukciono atstovus klausdamas, ar gali atskleisti paveikslo savininko pavardę Grafams, tačiau sulaukė neigiamo atsakymo. Vis dėlto vėliau Grafų dukros sužinojo naujojo savininko pavardę ir ėmė su juo derėtis norėdamos atgauti tėvams priklausiusį, tačiau nacių pagrobtą paveikslą. Bet 1952-aisiais aukcione M. Marieschi kūrinį įsigijęs žmogus jo grąžinti nesutiko, tad paveikslas dar keliems dešimtmečiams liko jo rankose.

2013-aisiais naujasis paveikslo savininkas mirė. Jo paveldėtojai sutiko derėtis su Grafų palikuonimis dėl tolimesnio paveikslo likimo. Rastas kompromisas buvo toks: paveikslas bus parduotas „Sotheby’s“ aukcione, o Grafų ir vėlesniojo savininko paveldėtojai pasidalins gautus pinigus. Tikslesnės susitarimo detalės nėra atskleidžiamos.

Grafų žentas Stephenas Tauberis „The New York Times“ neslėpė, kad šį sprendimą lydi kartėlis: „Kompromisas, kurį radome, nėra džiuginantis, tačiau priimtinas“. Jis apgailestavo, kad jo žmona Erika, viena Grafų dukrų, šios dienos nesulaukė: moteris mirė 2012 m. Jos dvynė sesuo Eva gyvena senelių namuose JAV.

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų